Çin’de Vikipedi’ye Erişim Yasaklandı

(Lionel Bonaventure/AFP/Getty Images)
(Lionel Bonaventure/AFP/Getty Images)

Özgür Ansiklopedi Vikipedi’nin Çince versiyonu Çin’de yeniden bloke oldu. Bu, bugüne kadar ücretsiz çevrimiçi ansiklopediye yapılan en kapsamlı sansür girişimi oldu.

Anakara Çin’deki sansür girişimlerini izleyen Çin Internet Özgürlüğü Kuruluşu GreatFire’ın açıklamasına göre, Çinliler Wikipedia’ya 19 Mayıs’tan beri giremiyorlar.

Kar amacı gütmeyen kuruluş, Wikimedia Foundation, Forbes dergisine yaptığı açıklamada konuyu araştırdığını bildirdi. Wikimedia Foundation sözcüsü, örgütün “şiddetle sansüre karşı” olduğunu ve “Çin hükümetinin kendi tutumunu tekrar gözden geçireceğini ve erişimi yeniden açacağını” umduğunu belirtti.

Sansür ile ilgili herhangi bir gerekçe bildirilmedi ancak o tarihlerde gerçekleşen iki olayın kararı etkilemiş olabileceği tahmin ediliyor.

Devlet yayın organı Xinhua haber ajansına göre, 18-20 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen bir toplantıda Çin lideri Xi Jinping’in üst düzey medya yetkililerine “siber dünyayı temizlemeye katkıda bulunun” çağrısı yaptığı belirtildi. Ayrıca, Tiananmen meydanı katliamının 26. yıldönümü sebebiyle siteye sansür getirilmiş olabileceği de sosyal medyada dolaşan bir başka iddia.

2004 yılından bu yana, Vikipedi’ye erişim aralıklı ve kısmen sansürlüydü. İnternet kullanıcıları Ekim 2011 tarihinden itibaren sitenin şifreli sürümüne bir müddet erişebildiler. Şimdi de Çin Vikipedi’nin standart versiyonuna erişim tamamen bloke edildi. Blokenin geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu bilinmiyor.

Şimdilik Çinliler sadece Baidu Baike adlı vikipedi eşdeğerinde bir websitesini kullanıyorlar ancak ağır sansürlü bu alternatiften pek memnun değiller.

Jenny Li, Epoch Times ve Carol Wickenkamp, Epoch Times

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.