Çin’deki Zorla Organ Toplama Eylemini Durdurmak için İmza Kampanyası Başlatıldı

İstanbul Tünel Meydanı'nda Çin'deki zorla organ toplama eylemini durdurmak için Türkiye Falun Dafa uygulayıcıları tarafından düzenlenen Uluslararası İmza Kampanyası-Epoch Times Türkiye
İstanbul Tünel Meydanı’nda Çin’deki zorla organ toplama eylemini durdurmak için düzenlenen Uluslararası İmza Kampanyası

Yeterli organ bağışı programı ve organ dağıtım sistemi olmamasına rağmen Çin, her yıl dünyada ikinci sırada en yüksek sayıdaki organ naklini gerçekleştiren ülke ünvanını taşımaya devam ediyor.

Zorla Organ Alımına Karşı Duran Doktorlar (DAFOH) tarafından başlatılan imza kampanyasında, Çin’in ilk kez 1980 yılında organ nakli ameliyatlarına infaz edilen mahkumlardan zorla alınan organlar yoluyla başladığı ve şu anda süregelen zorla yasadışı organ alımının özellikle Çin kökenli bir meditasyon sistemi olan Falun Gong uygulayıcıları üzerinden devam edildiği gözler önüne seriliyor.

Falun Dafa (Falun Gong), evrenin Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü ilkelerini temel alan, beş takımdan oluşan egzersizleri ile birlikte beden ve zihin gelişimine yönelik bir qigong uygulaması olarak biliniyor.

organ-ticareti-cin2
Türkiye Falun Dafa uygulayıcıları meditasyon egzersizini gösterirken – Epoch Times Türkiye

İlk kez 1992 yılında Li Hongzi tarafından öğretilmeye başlanan Falun Gong uygulaması, Çin hükümeti tarafından önceleri desteklenirken ve sağlığa olan olumlu etkileri ile birçok ödül alırken, 1999 yılında 100 milyon uygulayan sayısına ulaşması ve geniş çapta yayılmasıyla, Çin hükümeti tarafından bir tehdit olarak algılanarak yok edilmesi talimatı verilmişti.

1999 yılının ardından, Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına yapılan yasadışı ve vahşi zulümle birlikte organ nakli ameliyatlarının da kat kat arttığı DAFOH tarafından belirtiliyor.

2012 yılında, Kanadalı insan hakları avukatı David Matas, San Fransisco’da yapılan Uluslararası Soykırım Araştırmacıları Birliği Konferansında şunları söylemişti:

“30 Kasım 1999 tarihinde, ‘610 Ofis’ şefi Li Lanqing, hareket üzerinde devletin yeni politikasını açıkladı: ‘İtibarlarını yok edin, onları mali olarak yıkın ve onları fiziksel olarak yok edin.’ Falun Gong’u fiziksel olarak yok etmek soykırım anlamına gelmektedir. Bu onları bir organ kaynağı olarak kullanmak yoluyla soykırım yapmaya bir çağrı değildir. Yine de, organ kaynağı olarak kullanıldıkları iddiaları, fiziksel olarak yok etmeye çağrı bağlamında değerlendirildiğinde, bu çağrı ile birleştirilmelidir. Organ kaynağı olarak kullanmak yöntemdir. Fiziksel olarak yok etmek ise arkasındaki niyet.”

İmza kampanyasına destek verilirken - Epoch Times Türkiye
İmza kampanyasına destek verilirken – Epoch Times Türkiye

Uluslararası düzenlenen imza kampanyasına, Türkiye Falun Dafa uygulayıcıları Taksim Tünel Meydanı’nda düzenledikleri imza kampanyası ile destek verdiler. Hem İstanbullular hem de turistler tarafından yoğun bir katılım ile desteklenen kampanyaya ilgi büyüktü. Katılımcılar genel olarak böyle bir durum yaşanmasını kınadıklarını belirterek bu insanlık suçunun bir an önce sona erdirilmesini dilediklerini belirttiler. Aynı zamanda Falun Gong uygulaması hakkında bilgi alarak yapılan egzersizleri izlediler.

Kampanya, Türkiye Falun Dafa uygulayıcıları tarafından İstanbul’un çeşitli yerlerinde yeniden düzenlenecek ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne gönderilerek konunun tarafsız şekilde araştırılması ve bu zulmün sona erdirilmesi istenecek.

Uluslarası düzenlenen bu imza kampanyasına internet üzerinden katılmak ve zorla yasadışı organ alımına dur demek için buradan destek verebilirsiniz: http://goo.gl/UadJ3L

DAFOH üzerinden destek için: http://www.dafoh.org/petition-to-the-united-nations/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.