Çin’de Zorunlu Kürtaj Can Yakmaya Devam Ediyor

Gong Qifeng 7 aylık hamile iken zorunlu kürtaj oldu ve bebeği ölüme terkedildi (Weibo.com)
Gong Qifeng 7 aylık hamile iken zorunlu kürtaj oldu ve bebeği ölüme terkedildi (Weibo.com)

Uygulanan tek çocuk politikası sebebiyle, Çin’in Hunan Eyaleti’nde bir kadın 7 aylık hamile iken bebeğinin ölmesi için kürtaja zorlandı. Olaydan etkilenen anne ruh sağlığını kaybetti. Eşi Wu Yongyuan ise acıyı biraz da olsa bastırabilmek için tazminat talebinde bulundu.

Epoch Times ile telefonda yaptığı röportajda Wu karısı için “Dışarı çıkmaktan ve yabancılarla karşılaşmaktan çok korkuyor. Beni bazen ısırıyor. Doktor ve iğne görmekten de korkuyor” dedi.

Karısının akli dengesini kaybetmesine sebep olan görüntü ise doktorun yeni doğan bebeği bir plastik torbanın içine atarak 80 Yuan (13 ABD$) bahşiş karşılığı temizlikçi kadına gömmesini söylemesi olmuş.

 Wu “Doktor bebeği torbaya atarken bebek hala nefes alıyor ve hareket ediyordu” dedi.

Bu olaydan sonra karısı kabuslar görmeye başladı. Çocuğu korumadığı için kendisini suçlu hissetti. Ayrıca hırçınlaşmaya ve ruhsal bozukluk yaşamaya başladı.

14 Haziran’da şizofren teşhisi kondu. Wu’nun tedavi için maddi gücü yetmedi. Bu sebeple resmi kuruluşlardan tazminat talep etti ancak şu ana kadar dönüş yapan olmadı.

Wu kendisi ile yapılan röportajda aile planlama yetkililerinin karısını 1 Kasım 2011’de evden alıp götürdüklerini iletti.

Wu, aile planlama ofisine gittiğinde kendisine karısının zorunlu kürtaj olması gerektiği belirtildi. İki saat sonra karısına zorla iğne yapıldı. 35 saat sonra karısı Gong erkek bebek dünyaya getirdi. Gong, Wu’ya bebeğe sahip çıkmasını söyledi ancak doktor, Wu’yu durdurdu. Yapılan iğnenin ölümcül olduğunu ve bebeğin öleceğini söyledi.

Doktor daha sonra bebeği torbaya koyarak temizlikçi kadına gömmesi için verdi.

Wu olayı internette yayınladı. Tek çocuk politikasının zorunlu uygulaması ile ilgili diğer suiistimal vakalarının aksine, tepki azdı.

Yakın zaman önce Çin medyasına karısının ruh sağlığı ile ilgili konuştu. Ayrıca aile planlama yetkililerinin kendisinden kürtaj için nasıl zorunlu imza aldıklarını, daha sonra birkaç yetkilinin iş kaybetme korkusuyla kendisini nasıl tehdit ettiklerini anlattı.

Son zamanlarda yapılan zorunlu kürtaj ile ilgili Çin medyasında çok sayıda haber yayınlandı. Geçen Mart ayında Anhui eyaletinde yaşayan 7 aylık hamile kadına zorunlu kürtaj yapılması halkın tepkisini çekmişti.

Geçen Temmuz ayında Guizhou Eyaletinde yaşayan 4 aylık hamile bir kadını yetkililer döverek kürtaja zorladılar. Dayak yiyen kadının durumu oldukça kritikti.

Çin rejimi 1970’lerde nüfus kontrol politikası uygulamaya başladı ve 1980’lerde tek çocuk politikası ile girişimlerini hızlandırdı. Resmi istatistiklere göre, bugüne kadar Çin’deki doktorlar tarafından 336 milyon kürtaj yapıldı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, her yıl yaklaşık 7 milyon hamileye kürtaj yapılıyor.

Orijinal İngilizce Haber

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.