Çin’in En Güzel Şehri – Antik Fenghuang

Fenghuang, Duanwu Festivali ya da Ejder Kayak Festivali (Fotoğraf: Çin Fotoğraflar / Getty Images)
Fenghuang, Duanwu Festivali ya da Ejder Kayak Festivali (Fotoğraf: Çin Fotoğraflar / Getty Images)

Fenghuang’ın Çince anlamı Phoenix (Anka Kuşu)’dir. Antik kent, Çin’in güneydoğusunda Hunan Eyaletinin batı sınırında yer almaktadır. Birçok kişiye göre Fenghuang antik kenti, Çin’in en güzel şehridir.

Efsanevi Anka Kuşu mistik bir kuştur. Bu kuş mutluluğun ve uzun bir ömrün simgesidir. O hayatının son evresinde kendi ateşi tarafından tüketilir ve sonrasında sadece kendi küllerinden yeniden doğar.

Fenghuang ya da diğer adıyla Phoenix şehrine seyahat etmek isterseniz, Shanghai Güney Tren İstasyonu’ndan trene binmeniz gerekir. Oradan Jishou’ya ulaştıktan sonra otobüs ile Antik şehre ulaşabilirsiniz. Uçak ile seyahat etmek isterseniz Guiyang Havalimanı (Guizhou Eyaleti)’ndan Fenghung Havalimanı’na ulaşmanız mümkün olacaktır.

Fenghuang tarihi ve kültürel öneme sahip çok iyi korunmuş bir şehirdir. Antik şehrin etrafı dağlarla ve akarsu ile çevrilidir. Yerlilerin çoğu etnik bir azınlığa mensup olan Tujia ve Miao halklarıdır.

Antik kentin merkezi Qing Hanedanı döneminde 1704 yılında inşa edilmiştir. Tuo Nehri kentin tam ortasından akmaktadır. Nehrin iki yakasını ise, geleneksel evler süslüyor. Modern çağımızdaki bu geleneksel evler, insanı adeta  geçmişe götürüyor.

Fenghuang şehrine seyahat edenler ve geziye çıkmak isteyen ziyaretçiler tekne  turlarını tercih ediyor, tekne turlarının tercih edilmesinde en büyük etkeni ise, Fenghuang’ın güzel havası, berrak suları ve müthiş antik kenti ile iç içe geçmiş doğa manzarasıdır.

Fenghuang, UNESCO Dünya Kültür Mirası olarak 28 Mart 2008 tarihinde Kültür Kategorisi geçici listesine kaydedildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.