Çin’in Eski Başkan Yardımcısı Tutuklandı

Pekin, Mart 2007- Çin eski Başkan Yardımcısı Zeng Qinghong, Ulusal Halk Kongresi genel kurul toplantısında (Foto:Andrew Wong / Getty Images)
Pekin, Mart 2007- Çin eski Başkan Yardımcısı Zeng Qinghong, Ulusal Halk Kongresi genel kurul toplantısında (Foto:Andrew Wong / Getty Images)

Çin eski Devlet Başkan Yardımcısı Zeng Qinghong’un, yolsuzluk soruşturması sebebiyle Tianjin şehrinde gözaltına alındığı bildirildi.

Eski siyasetçi Zeng, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) en üst düzey yöneticilerinden biriydi. 1989-2007 yılları arası dönemde eski parti lideri Jiang Zemin’in en sıkı dostuydu.

Zeng, Çin Komünist Partisi Politbüro Daimi Komitesi eski üyesiydi ayrıca 2002 ve 2007 yılları arasında Merkez Komite Sekreterliği üyesi olarak görev aldı. 2003-2008 yılları arası Çin Halk Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı oldu. Siyaset yaptığı dönemde milyarder oldu.

Zeng Qinghong’a mükemmel bir politik oyuncu gözüyle bakılıyordu. Daha önce petrol sektöründe önemli pozisyonlarda çalıştı. Parti içi bürokrasisinde önemli randevulardan ve Hong Kong ilişkilerinden sorumluydu. Lakabı Jiang Zemin’in “Balta adamı” olarak geçiyordu ve Jiang’ın siyasi rakiplerini komplo ile yok etmede ün yapmıştı.

Çin kaynaklarına göre, rakiplere karşı ürettiği komplolardan dolayı, mevcut devlet Başkanı Xi Jinping, Zeng’i etkisiz hale getirmek istedi. Xi’nin amacı kendi pozisyonunu tehlikeye atmamaktı.

Çin Komünist Partisi ve onun kanlı iktidar mücadelelerinin gizliliği göz önüne alındığında, siyasetçilerin ve eski siyasetçilerin yerlerinin sağlam olup olmadığını anlamak analistler için oldukça zor. Toplantılara katılım, resmi basında isminin geçip geçmemesi ve buna benzer şeyler sayesinde ancak bir takım tahminler yürütülebiliyor.

Zeng, en son resmi olarak 14 Mayıs tarihinde Şangay’da parti yetkilileri ve Jiang Zemin’in oğlu Jiang Mianhen ile bir fotoğraf çektirmişti. Hiçbir resmi medya kanalı bu olayı haber yapmamıştı, diğer medyada da özel bir etkinlik olarak kaydedildi. Çinli siyaset yorumcuları bir yıl önce politik pozisyonunun tehlikede olduğunu bildirmişlerdi.

Xi’nin Çin’de Falun Gong uygulayıcılarına yıllardır yapılan işkencede şahsi hiç bir sorumluluğu yok ancak Parti Sekreterliği’ne kadar yükselmesinin Jiang Zemin yandaşları için büyük bir tehdit oluşturduğu düşünülmekte.

ÇKP içindeki kaynaklara göre, Jiang Zemin yandaşları Xi Jinping’i indirmek istiyorlar. Çünkü ileride Falun Gong uygulayıcılarına karşı işlenen suçlardan sorumlu tutulmak istemiyorlar. Bunun üzerine Xi kendi gücünü korumak için, Zemin yandaşlarını partiden tek tek temizlemek zorunda kaldı. Son düşmesi gereken Zeng idi ve o da gerçekleşti.

Haberi hazırlayan: Yiyuan Zhou

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.