Çin’in ‘Hayalet Uçağı’ İlk Kez Havalandı

Çin’in hayalet uçağı bugün yerel saatle 12.50’de ilk kez havalandı. J-20 adı verilen Çin üretimi 4. nesil hayalet uçağın 15 dakika havada kaldığı ve gerçekleştirilen denemenin başarılı olduğu bildirildi.
Çin resmi Xinhua haber ajansındaki haberde, J-20 adı verilen Çin üretimi 4. nesil hayalet uçağın bugün yapılan ilk test uçuşunda başarılı olduğu bildirildi. Yerel saatle 12.50’de havalanan savaş uçağının 15 dakika havada kaldığı ve başarılı bir şekilde indiği belirtildi.
Haberde, hayalet uçağın ilk uçuş denemesi zamanlamasının ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Çin’i ziyaret ettiği güne denk gelmesi dikkat çekti.
Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei ise ülkesinin hayalet uçak programını açıkça teyit etmeden, Çin’in ordusunu modernleştirmesinin normal karşılanması gerektiği vurguladı. Hong, “Çin ordusunu ve askeri malzemesini geliştirmesini, sadece kendi savunma, ulusal güvenlik, egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruma ihtiyacı temelinde yapıyor. Hiçbir ülkeyi veya özel amacı hedeflemiyor.” dedi.
Hong Kong merkezli Kanwa Defense Weekly dergisinin editörü Andrei Chang ve diğer askeri uzmanlar, Çin’in ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in ziyaretinin ikinci gününde bu uçuş denemesindeki asıl hedefinin bir mesaj taşıdığını ifade ettiler. Hayalet uçak denemesi Çin’in savunma modernizasyonu endişe ile takip eden ABD ve diğer ülkelere birer mesaj olarak değerlendiriliyor.
Havalimanı dışında deneme uçuşunu seyreden kalabalığın da hayalet uçağın başarılı inişinin ardından havai fişekli kutlama yaptığı belirtildi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.