Çin’in Yasa Dışı Organ Alımı İstanbul’da Meditasyonla Protesto Edildi

Çin kökenli bir qigong (beden ve zihin gelişimi) uygulaması olan Falun Dafa’nın Türkiye ve Ortadoğu’da bulunan uygulayıcıları; Çin’in Falun Dafa uygulayıcılarından zorla yasa dışı olarak aldığı organların ticaretini yaptığı iddiasıyla, İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde meditasyonlu protesto düzenlediler.

Çin Konsolosluğu önünde yapılan protesto gösterisi

16 Eylül 2016’da sabah saatlerinde yaklaşık iki saat süren eylemde, Falun Dafa uygulayıcıları; ‘’Falun Gong’a yapılan zulmü durdur’’, “Dünyanın doğruluk, merhamet ve hoşgörüye ihtiyacı var’’, “Çin’deki zorla canlı organ toplamayı durdur’’, “Falun Dafa iyidir’’, ‘’Stop illegal organ harvesting in China‘’ yazılı pankartlar açtılar.

Konuyla iligli basın açıklamasını gerçekleştiren Semra Şener, “Çin’de 17 yıldır yasa dışı organ alımı ve nakli gerçekleştirilmektedir. Bu yasa dışı organ ticareti masum Falun Dafa uygulayıcılarından sistematik bir şekilde alınarak devam ettirilmektedir. Çin’de yaşayan Falun Dafa uygulayıcıları, Çin Komünist Partisi tarafından gönülsüz donörler olarak kullanılmakta, henüz canlıyken organları çıkarılmakta ve satılmaktadır. Çin’de 17 yıldır gerçekleştirilmekte olan büyük ölçekte organ hasadı ve nakil uygulamaları acilen durdurulmalıdır. Uluslararası insan hakları avukatı David Matas ve Kanada parlamentosu’nun eski üyesi ve kraliyet savcısı David Kilgour ile tanınmış araştırmacıların yaptıkları araştırmalar sonucunda, bu yasa dışı organ alımları reddedilemeyecek derecede güçlü belgelerle kanıtlanmıştır. Çin Komünist Partisi kanıtlanmasına rağmen bu durumu inkar etmekte, kabul etmemektedir.” dedi.

Ayrıca Şener, “Bu zulüm ve işkenceler 20 temmuz 1999 tarihinde, o zamanki Çin Devlet başkanı Jiang Zeminin korkusu yüzünden başlamıştır. 1992 yılından itibaren desteklediği ve ödüller verdiği Falun Dafa uygulamasını, uygulayıcıların sayısı 100 milyona ulaşınca, bu kalabalık grubu kontrol edemeyeceğini düşünerek bir günde yasaklamıştır. Oysa, Falun Dafa bir olağanüstü kişisel gelişim uygulamasıdır. Hiç kimseye zarar vermemeyi öğretir. Bir Falun Dafa uygulayıcısı siyasetle ilgilenmez. Kendi halinde barışçıl bir şekilde uygulamasını yapar. Kimseden maddi manevi bir beklenti içinde değildir.” dedi.

“Bugün dünyanın dört bir yanındaki Falun Dafa uygulayıcıları, bu zulmü dünyaya duyurmak ve durdurmak için olağanüstü çaba sarfediyorlar. Bu konu bir insan hakları konusudur. Dünya Organ Nakli Derneği Başkanlığına seçilen ve 2020 yılına kadar bu görevi yürütecek olan Sayın Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın da bu yasadışı ve gönülsüz organ naklinin durdurulması için destek vereceğini umuyoruz. Eğer basının da yardımıyla sesimizi yeterince yükseltebilirsek bu zulmü, işkenceyi durdurabiliriz.”

İlk kez 1992 yılında Li Hongzi tarafından halka tanıtılan Falun Dafa (Falun Gong), beden ve zihin gelişimine yönelik ücretsiz bir qigong uygulamasıdır. Falun Dafa; evrenin Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü ilkelerini temel alarak, beş takımdan oluşan huzurlu ve kolayca öğrenilebilen egzersizleri günlük yaşamla birleştirmektedir. http://tr.falundafa.org/

Türkiye ve Ortadoğu’dan gelen Falun Dafa uygulayıcıları; protestonun ardındaki günlerde düzenledikleri deneyim paylaşımı etkinlikleri kapsamında, İstanbul’un çeşitli semtlerinde egzersiz tanıtımı ve broşür dağıtımı yaparak halka uygulamayla ilgili bilgi verdiler. Bunun yanısıra işkenceden hayatını kaybeden kayda geçmiş 4030 kişiyi (kayda geçmeyen yaklaşık 1.5 milyon kişi olduğu söylenmektedir) anmak için mum nöbeti düzenlediler.

İlk öğretildiği yıllarda halk tarafından sağlığıa olan etkileriyle büyük yankı uyandıran ve birçok ödüle layık görülen Falun Dafa’nın, daha sonra Eski Başkan Jiang Zemin tarafından başlatılan büyük bir karalama ve yok etme kampanyasına maruz kaldığı belirtililirken, zulmün sona ermesine destek olması için Birleşmiş Milletler’e gönderilmek için imza kampanyaları düzenlenmektedir: http://www.dafoh.org/

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.