Çin’in Yeni Hipersonik Füzesi

ABD’nin geliştirmekte olduğu hipersonik füzesi HTV – 2. Çin’in geliştirdiği süper silahın da buna benzediği tahmin ediliyor (DARPA - ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı)
ABD’nin geliştirmekte olduğu hipersonik füzesi HTV – 2. Çin’in geliştirdiği süper silahın da buna benzediği tahmin ediliyor (DARPA – ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı)

Çin yeni hipersonik füzesini tekrar test ediyor. Çin gelecekte ABD füze savunma sistemini kıracak bir silah üretmek istiyor. ABD istihbaratı, geçen Aralık ayında süper silah Wu-14’ün Batı Çin’deki üçüncü test uçuşunu yakından takip etti. Washington Free Beacon, bir makalesinde Çin’in dev adımlarla Wu-14 süper silahını geliştirdiğini duyurdu.

Wu-14 neden süper silah?

9 Ocak ve 7 Ağustos 2014 tarihlerinde yapılan test uçuşlarında, Wu-14 ses hızını 10 kat aşarak, saatte 12.360 kilometre hıza ulaşmıştır. Son yapılan test uçuşunda ise bu roket dünya atmosferine yakın bir yerde ateşlenmiştir ve bu kez ses hızının sekiz katına ulaşılmıştır. Bu tür yüksek hız testlerinde ise en büyük sorun, fiziki olarak roketi oluşturan materyale muazzam bir baskı oluşması ve ayrıca havada kontrolün zor olması.

Süper silah ciddi bir tehdit

National Air and Space Intelligence (NASIC) görevlisi Lee Fuell’e göre Çin’in elindeki bu hipersonik silah eğer geleneksel savaş başlıkları ile donatılırsa, çok tehlikeli bir silah haline gelecektir. Ancak geleneksel başlıklar olmadan bile, bu hipersonik silah sadece hızından dolayı çok tehlikelidir ve savunma durumunda bu silahı etkisiz hale getirmek çok zor olacaktır. Çünkü o roketi tespit etmek, hedeflemek ve vurmak için zaman penceresi çok kısadır ve bu duruma uygun gerekli savunma silahına ihtiyaç duyulacaktır. Böyle bir savunma silahına sahip olunsa bile, o hızda gelen bir roketi durdurmak çok zor olacaktır.

Fuell’e göre eğer bu hipersonik roketler daha yavaş geleneksel füzeler ile birlikte kullanılırsa savunma çok daha zor olacaktır.

Rusya’nın da Hipersonik silah üretmeye yönelik planları var

Uzmanlara göre, hipersonik silahlar alanında ABD, Çin ve Rusya arasında şimdiden bir rekabet başladı. Wu-14 ise bunun sadece bir parçası. Rus hükümeti geçen Kasım ayında 2020 yılında hipersonik füzeler geliştirmek istediğini duyurdu.

Pentagon’da görevli eski bir strateji uzmanı Mark Schneider’a göre, Çin’in yeni silahları ciddi bir tehdit oluşturuyor. Amerika’nın hipersonik silahlar konusunda rekabetçi olmadığını ifade eden Schneider, Amerika’nın hipersonik programına ayırdığı bütçenin rekabet edebilmek için yeterli olmadığını da belirtti.

Schneider, “Rusya’nın hipersonik silahlar için öngördüğü yeni programı ise, hayalet uçaklara hipersonik savaş başlığı yerleştirmek, roketlere hipersonik savaş başlığı yerleştirmek ve ayrıca Hindistan ile ortak bir nükleer füze programı yapmak” dedi. Schneider’a göre ABD bu konudaki teknik öncülüğünü kaybedecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.