Çin’in Yüksek Teknoloji Mikrodalga Silahı

Çin'in ışın dalgası yayan silahı Poly WB-1 görünürde hantal bir araba ancak bir kilometrelik mesafeden etkili olabiliyor (Fotoğraf: Top81.net ekran görüntüsü)
Çin’in ışın dalgası yayan silahı Poly WB-1 görünürde hantal bir araba ancak bir kilometrelik mesafeden etkili olabiliyor (Fotoğraf: Top81.net ekran görüntüsü)

Çin’in kendi halkına karşı kullanmak istediği yeni silahın adı “Poly WB-1”. İddialara göre bu silah öldürmüyor ancak çok acı veriyor. Bu silah Çin’de Zhuhai Airshow’da tanıtıldı.

Amerikan Savunma Teknoloji  dergisi IHS Jane’e göre, bu silah denizde kullanılmak üzere geliştirilmişti. Bir kilometrelik bir mesafeden kan dökmeden etkili olabilecek bu silah Çin’in Doğu ve Güney sularında gücünü pekiştirmek için tasarlanmıştı.

Ancak online dergi Quartz.com’un 14 Aralık tarihli bir haberine göre Çin rejimi bu silahı sadece ülke içindeki protestoculara karşı kullanmak istediğini duyurdu.

Poly WB- 1 hiçbir cisim fırlatmıyor, ancak muazzam bir acıya neden oluyor.  Silah, insan derisinin altındaki su moleküllerini ısıtan bir mikrodalga ışına sebep oluyor.

Bu silahın bir benzerini ABD Afganistan’da kullanmak istemişti fakat etik nedenlerden dolayı kullanamamıştı. Bazıları muazzam derecede yakıt tükettiği için kullanılmadığını öne sürse de bu pek gerçekçi bulunmadı.

Çin için  Poly WB-1 önemli bir avantaja sahip çünkü bu silah yaralanmaya neden olmuyor. Dünya kamuoyunda kanlı görüntüler ahlaki kınamaya sebebiyet veriyor fakat bu silah da böyle görüntüler oluşmuyor. Aslında, gerçek anlamda korkutucu olan da bu.

Gözlemciler mikrodalga ışınlarla çalışan bu silahın, yakında polis tarafından Çin’de göstericilere karşı kullanılabileceğini düşünüyor .

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.