Çinli Aktivistin Kızına Seyahat Yasağı

Çin’den Çıkma Yasağı Konuldu ve Yasadışı Olarak Gözaltına Alındı

Ni Yulan’ın kızı Dong Xuan, Beijing havaalanından annesine verilen ödülü onun adına almak üzere Hollanda’ya gitmeye çalışırken gözaltına alındı. (Sound of Hope Rasio/Umudun Sesi Radyosu)

Gözaltında işkenceye maruz kalması sebebiyle tekerlekli sandalyeye bağlı olan Çinli aktivistin kızı Dong Xuan’ın, annesi adına verilen ödülü almak üzere Çin’i terketmesi engellendi. Alman hükümetinden 2011 İnsan Hakları Savunucuları Lalesi Ödülünü kazanan Çinli insan hakları avukatı Ni Yulan’ın, 22 Aralık’ta kazandığı ödülü almak üzere Çin’den ayrılmasına izin verilmedi.

Tıpkı diğer insan hakları savunucularının karşılaştığı gibi, Çinli aktivistin kızı da aynı kaderi paylaştı.

İnsan hakları avukatı Jiang Tianyong, bu haberi ilk olarak 25 Ocak’ta mikroblogunda yayınlayarak: “Şu anda insan hakları avukatı Ni Yulan’ın kızı Bei Bei, Beijing Havaalanında yasadışı olarak gözaltında tutulmaktadır. Bu yasadışı eyleme karışanlar Changqiao Polis Ofisi ve Airport Polis Ofisi’dir” dedi ve polis ofislerinin seri numaralarını listeledi. “Bei Bei ile telefon görüşmelerimde, polisin azarlayan keskin sesi duyulabiliyordu. Lütfen bu konuya karşı ilginizi ifade edin!” dedi. Orjinal yazı silinmesine rağmen, mesaj internet kullanıcıları tarafından başka yerlerde paylaşılmıştı.

Zorunlu tahliye mağdurlarını savunan avukat Ni Yulan, gözaltı sırasında yaşadığı işkence sonucu kalıcı olarak sakat kaldı. Durumu, The New York Times tarafından detaylı olarak belgelenmişti. Şu an gözaltında davasını beklemektedir.

Lale (Tulip) ödülü, Alman hükümeti tarafından 2008 yılından bu yana, kendi vatandaşlarının haklarını savunan bireylere verilmektedir.

İnsan Hakları Savunucuları Lale Ödülü kazananlarını belirleyen sorumlu bağımsız değerlendirme kurulu başkanı Cisca Dresselhuys, boş koltuğa ödül vermek anlamına bile gelse, törenin belirlendiği tarihte yapılacağını söyledi. Dresselhuys, “Eğer bu şekilde yapılmazsa, Çin hükümetinin sizden beklediği gibi davranmış olursunuz: muhaliflere karşı sessiz durmak” dedi.

Orjinal İngilizce haber

Etiketler:Çin,İşkence,Gözaltı,Yasadışı

 İlgili Haberler:

Çinli Avukat Gözaltında Yaşadığı Vahşeti Anlattı

Çin Dışişleri Bakanlığı Aktör Christian Bale’i Azarladı

Zorunlu Kürtaj Çin’in Shangdong Bölgesinde bir Annenin Ölümüne Neden Oldu

Çin’de Yayın Yapan Vietnam Radyosunun Davası Rafa Kaldırıldı

Dalay Lama ve Pekin arasında Reenkarnasyon Tartışması

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.