Çinli Evinin Çatısına Amerikan Bayrağı Dikti

Evini Yıkımdan korumak için, bir Çinli evinin çatısına Amerikan bayrağı dikti  

Evinin Yıkılmasını engellemek için, bir Çinli evinin çatısına Amerikan bayrağı dikti. (Ocak 2013) Fotograf: www.epochtimes.com
Evinin Yıkılmasını engellemek için, bir Çinli evinin çatısına Amerikan bayrağı dikti. (Ocak 2013) Fotograf: www.epochtimes.com

Evlerini ve arazilerini yerel yönetim tarafından yıkılmasının veya el koyulmasının önüne geçmek için Çinliler ellerinden gelen her yolu deniyorlar.

Yıllardır yüksek konumdaki yetkililere kadar giderek itirazda bulunuyorlar, yetkililere yalvarıyorlar, protesto etmek için kendilerini yakıyorlar, çatıdan atıyorlar, ateşli silahlar veya patlayıcılar kullanarak karşı koymaya çalışıyorlar.

Artık tüm umutları tükenmiş ve çaresizlik içinde olan Jiangsu eyaletinde (ÇKP’nin eski Genel Sekreteri Hu Jintao memleketi) Taizhou şehrinin bir sakini, evinin çatısına astığı ABD bayrağı ile evinin yıkılmasını önlemeye çalıştı.

Bir yerel gazete olan “Yanchang”ın haberine göre, 2009 yılından beri yerel yetkililer bir inşaat şirketi ile işbirliği yaparak köylüleri büyük ölçekte evlerinden tahliye etmeye başlamıştı. “Çin Taizhou Tıp Şehrini” inşa etmek için arazi düzenleme projesi başlatılmıştı.  Bu inşaat projesi, içinde birkaç köy yerleşimi bulunan toprakları kapsamaktaydı ve bu nedenle tahliye edilen ailelerin sayısı oldukça fazlaydı.

Ancak, şimdiye kadar ne hükümet ne de inşaat şirketi köylülerin evlerinin yıkımını neye göre gerçekleştiriyor olduklarına yönelik gereken izin belgelerini vermedi veya herhangi bir açıklama yapmadı. Bu bölgenin sakinlerinin biri evinden olmamak için yerel yetkililere yaptığı sayısız başvuruları başarısız olunca, evinin çatısına bir Amerikan bayrağı astı, bu hareketiyle Hükümet ve Çin yargı sisteminde karşı tamamen hayal kırıklığına uğradığı gazete haberinde belirtildi.

Çaresizlik içinde böyle ilginç bir harekete başvuran adamın hikayesinin sonunun ne olduğu henüz belli değil. Gazete bu haberi aynı zamanda mikroblog “Weibo”deki (Çin Twitter’i ) resmi sayfasında da paylaştı ve bu konu diğer kullanıcılar tarafından çok yoğun bir şekilde tartışıldı.

Weibo kullanıcıların büyük çoğunluğu yukarıda bahsedilen kişinin hareketinin nedeninin, ülkedeki mevcut idari mekanizmaların herhangi bir sorunu çözemediği için ve bir tek dışarıdan gelecek yardım dan umut beklendiğini belirtti.

“”Ülkemizde, hiçbir şey yürümüyor! Sorunları çözmek için hiçbir yol yok. Görünen şu ki, artık bize sadece Amerikan deniz piyadeleri yardım edebilirler”,- diye “Işıltılı yıldızlı gökyüzü” lakaplı bir Wyhan sakini yorum yaptı.

“Perişan Çinliler ABD’den yardım istiyor! “, ” Yaşlanıncaya kadar seni destekliyorum” diye Nanking’den bir kişi yorum yaptı.

“İyi düşünmüş! Hatta bu durumda Amerikan gazetecilerini davet etmek gerekirdi, tüm dünyaya günümüzdeki Çin’in gerçeklerini duyursunlar. Ülkemizde adalet hiç yok, bu durumda başka ülkelere yardım etmeleri için başvurmaktan başka seçenek kalmıyor. Yakın zamandaki Ningbo şehrinde gerçekleşen olay bir örnek oldu. Eğer Yabancı gazeteciler müdahale etmemiş olsalardı orada hala protestolar devam ediyor olurdu”- diye Xuzhou şehrinden bir kişi yorum yaptı.” “Amerikan bayrağını astığı için, Aferin ona! ÇKP Amerika’dan korkuyor ve Çin halkından ise hiç korkmuyor, daha da açık sözlü olmak gerekirse ÇKP’nin gözü önünde Çin halkı bir hiç olmuş durumda”,- diye “Beni unutma” lakaplı Guyana şehrinden bir kişi yorum yaptı. Hatta bazı kullanıcılar, Çin Hükümeti ile Çin halkının arasının, halka çektirdiklerinden dolayı  korkunç bir derecede açıldığını ve eğer  başka bir ülke ile bir  savaş çıkarsa halk ÇKP’yi desteklemeyeceği gibi görüşler bile yazdılar.

 

Kaynak: Rusça Haber

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.