Çinli Köylüler Arsalarına El Koyan Devleti Protesto Ediyor

4.000 Çinli Köylü Arsalarına El Koyan Devleti Protesto Ediyor
4.000 Çinli Köylü Arsalarına El Koyan Devleti Protesto Ediyor

Çin’in Fujian Bölgesi Panxu Köyünde yaşayan köylüler, arsalarını devletin istimlak etmesi üzerine, 17 Mart’dan beri Belediye’nin önünde protesto gösterisi yapıyor. 13 Nisan’da köyün temsilcilerinin devlet tarafından tutuklanması üzerine olaylar daha da karıştı ve binlerce köylü binaya saldırmaya başladı.

Köylülerin ortak malı olan 576 dönümlük arazi golf sahası yapılmak üzere devlet tarafından kamulaştırıldı. Fakat mal sahipleri, devlet görevlilerinin kendi adlarına kontratı imzalamalarının ardından haberdar edildi. Köylüler 70 yıl boyunca dönüm başına 7.000 yuan (1.131ABD) kira bedeli alacak ancak 70 yıldan sonra köylüler arsa üzerindeki tüm haklarını kaybedebilecek.

Xihe kasabasındaki bir kaynağın Epoch Times gazetesine verdiği bilgiye göre, Panxu Köy Komitesi’nden birçok temsilci haklarını aramak üzere gittikleri Belediye binasında tutuklandı ve bunun üzerine 4.000 köylü Belediye’ye akın etti ve arkadaşları bırakılmadıkça içerden hiç bir görevlinin çıkmasına izin vermeyecekleri bildirildi.

Aynı gün gece saat 11 sularında bir polis ekibi görevlileri kurtarmak için Belediye binasına geldi. Fakat köylüler protestolarından vazgeçmeyerek sabaha kadar binanın önünden ayrılmadı. Ertesi gün temsilcilerin bir kısmını serbest bıraktılar ancak 3 kişinin tutukluluğu devam etti. Köylüler protestolarını dönüşümlü olarak devam ettirdi.

Bir başka köylü ise “Bir aydan beri süren bu haksızlığa devlet tarafından bir çözüm getirilmedi. Çözüm yerine köylüler tehdit edilmekte ve korkutulmakta. Ancak köylüler haklarını aramaktan vazgeçmeyecek” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.