Çinli Siyasetçiye Yolsuzluk Suçlaması

Zhou Yongkang, güvenlikten sorumlu Parti Politbüro Daimi Komitesi eski üyesiydi. 3 Mart 2011, Pekin (Feng Li/Getty Images)
Zhou Yongkang, güvenlikten sorumlu Parti Politbüro Daimi Komitesi eski üyesiydi. 3 Mart 2011, Pekin (Feng Li/Getty Images)

Çinli savcılar Tianjin liman kentinde ünlü siyasetçi Zhou Yongkang hakkında yargı sürecini başlattılar. Çin Komünist Partisi eski güvenlik başkanı Zhou Yongkang rüşvet, gücünü kötüye kullanma ve devlet sırlarını açığa çıkarma suçlarıyla yargılanacak.

Haber yerel saat ile Cuma sabahı hem resmi hem de yarı-resmi medya kanallarında arka arkaya yayınlanan haberler ile duyuruldu.

Zhou’nun düşüşü aslında uzun süredir bekleniyordu. 2012 yılında, eski Politbüro üyesi Bo Xilai’ın görevinden alınması ve hapis cezası ile başlayan siyasi skandal ve ardından peş peşe gelen tasfiyeler, sıranın bir gün Zhou’ya geleceğinin göstergesiydi. Zhou, eski Parti başkanı Jiang Zemin’in kilit adamlarından biriydi. Jiang Zemin 2002 yılında resmi olarak görevinden ayrılmasına rağmen, Zhou, Jiang’ın parti içindeki muazzam etkisini korumada yardımcı olmuştu.

Zhou 2012 yılının sonlarına doğru görevinden ayrıldı ve hakkında soruşturma yavaş yavaş kamuoyuna duyurulmaya başlandı. İlk başta parti içindeki ve petrol sektöründeki yakın arkadaşları soruşturma altına alındı. Zhou bir zamanlar devlet şirketi olan Çin Ulusal Petrol Şirketinin (CNPC) başkanlığını yürütmüştü. Daha sonra oğlu mercek altına alındı.

Daha sonra, 2013 yılında Zhou’nun soruşturma altında olduğu kamuoyuna duyuruldu. Bu son haber, Parti içi teftişin bittiğini, konunun yargıya taşınacağını gösteriyordu.

Zhou Yongkang ülkedeki en yüksek karar verme organı olan Parti’nin Politibüro Daimi Komitesi eski üyesiydi. Parti’nin geniş güvenlik ağından sorumluydu. Ordunun bütçesinden daha büyük bir bütçe yönetiyordu. Silahlı ve siyasi polis birimleri, hapishaneler, çalışma kampları, beyin yıkama merkezleri ve şimdi insafına kaldığı mahkeme sistemi bir zamanlar onun emrindeydi.

Matthew Robertson, The Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.