Çinli Turistler Rusya’ya Akın Ediyor

Fotoğraf: RoBeDeRo / Getty Images
Fotoğraf: RoBeDeRo / Getty Images

Rusya ve Çin arasındaki vizesiz seyahat anlaşması ve düşük ruble döviz kurunun etkisi Çinli turistlerin Rusya’ya ilgisini arttırdı.

Rus Turizm Bakan Yardımcısı Nikolay Korolev, İnter haber ajansı ile yaptığı röportajda, yılbaşından bu yana Rusya’daki Çinli turist sayısının geçen seneye kıyasla yüzde 28 oranında artmış olduğunu ifade etti. Korolev’e göre iki ülke arasındaki vizesiz seyahat anlaşması, bu yıl daha da fazla geliştirilecek. İnter haber ajansı ile yaptığı röportajın devamında Korolev, “Biz gruplarla gelen turistleri  grup içinde 5 vizesiz kişiden 3’e indirmeye düşünüyoruz ve ülkede vizesiz kalma ve serbest dolaşma süresini, 15’den 21 güne çıkarmaya planlıyoruz, ayrıca belgeler gibi bürokratik işlemlerin de kolaylaştırılmasından yanayız.”

29 Şubat’ta yapılan anlaşmaya göre, Rusya Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşlarının 15 gün süreyle vizesiz iki ülke arasında seyahat edebilecek. Geçen yıl, bu vizesiz anlaşma sayesinde 1.125 milyon Çinli Rusya’yı ziyaret etti. Gelecekte, Rusya’da daha fazla Çinliyi ülkeye getirebilmek için altyapı çalışmaları yapılacak: yani şehir planları, seyahat ve menü kitapları Çince basılacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.