Çin’nin Corona Virüsü Bilgi Kontrolü Yönergeleri

Aralık 2019’da yeni tip corona virüsü Çin’de yayılmaya başladığında, virüsü kontrol altına ve insanları korumak için gerekli önlemleri almak yerine, her eyalet, hızlı bir şekilde Çin Komünist Partisi’nin çıkarına en iyi şekilde hizmet etmek için bilgi yayılımının kontrolüne ilişkin yönergeler yayınladı.

Shandong Eyaletinde, eyalet yetkilileri üç emir yayınladı:

Birincisi, tüm devlet çalışanları ve kamu iktisadi teşebbüsleri çalışanları, Parti üyeleri, avukatlar ve yerleşim komitesi personeli, hükümet tarafından onaylanmamış herhangi bir virüs bilgisi hakkında yorum yapamaz, paylaşamaz veya sızdıramaz.

İkincisi, yukarıda bahsedilen tüm personel, “sosyal istikrarın” korunmasına ve halkın kontrol edilmesine yardımcı olmak için hükümet tarafından hazırlanan resmi bilgileri sosyal medyada yeniden yayınlamalıdır.

Üçüncüsü, iş için kullanılan resmi gruplar hariç, WeChat’teki tüm sohbet grupları silinmelidir. (WeChat, Çin’deki hemen hemen her şirket ve işletme tarafından kullanılan baskın sosyal medya platformudur.)

Detaylar ne olursa olsun, gereksinimlerin özü ÇKP’ye hizmet etmektir. Emirler eyalet seviyesinden şehirler, ilçeler ve yerleşim komiteleri de dahil olmak üzere hükümetin tüm alt kademelerine aktarıldı. En düşük halk komitesi düzeyindeki personel genellikle sadece sözlü emirler alır, böylece örtbas etmeye dair herhangi bir kanıt bulundurmamak için.

Bu tür sıkı bir bilgi kontrolü, sadece devletin onayladığı haberlere sahip oldukları için yurtdışı medyanın virüsün durumu hakkında gerçek bilgiler edinmesini de zorlaştırıyor.

Son haftalarda ÇKP, internette dolaşan bilgilerin kontrolünü de hızlandırdı ve bu da dış dünyanın Çin’deki salgının gerçek durumunu bilmesini çok daha zor bir hale getirdi.

Kaynak: tr.Minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.