Cinsel İstismar Önergesi Geri Çekildi

Binali_Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım, cinsel istismar önergesinin komisyona geri çekildiğini açıkladı.

Atatürk Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Binali Yıldırım yaptığı açıklamada  küçük yaşta evlilik düzenlemesiyle ilgili sorulara  cevap veren Yıldırım, “Bu kanayan bir yaradır. Biz bir söz verdik, AK Parti’nin bir prensibi var. Sorunları torunlara bırakmamak, çözmek. Bir girişimde bulunduk Birden bire kıyamet koptu. neymiş tecavüzcüye af geliyormuş. Toplumda bir kafa karışıklığı yaratmayı başardılar” dedi.

Başbakan Yıldırım, “Muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirilmeleri için Meclis’teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Çok önemli sorunu es geçtiler. Bunu siyasi rant olarak kullanma yolunu seçtiler. Komisyonda bütün tarafların görüşleri de dikkate alınarak bu sorun mutlaka ve mutlaka çözüme ulaştırılacaktır” dedi.

Başbakan Yıldırım’ın açıklaması şöyle:

“Erken yaşta çiftlerin, kendi rızası veya aile rızasıyla evlenmeleri kanunen yasak. Bu şartlarda evlenenler suçlu sayılıyor. Ve çocukları oldu mu baba hapise giriyor, anne çocukla yalnız kalıyor. Bu kanayan bir yaradır. Biz bir söz verdik, AK Parti’nin bir prensibi var. Sorunları torunlara bırakmamak, çözmek. Bir girişimde bulunduk Birden bire kıyamet koptu. neymiş tecavüzcüye af geliyormuş. Böyle bir şey yok . Dedik ki teklifiniz varsa getirin, bu mevzuyu halledelim. Bu çağrımız kabul görmedi ve bunu bir siyasi rant olarak kullandılar. Toplumda da bir kafa karışıklığı yaratmayı başardılar.

Tasarıyı komisyona geri çekiyoruz. Herkesin fikrini alacağız. Bu sorun kesinlikle çözülecek. 3800 kişi mağdur durumda. Bunları görmezden gelemeyiz. Binlerce çocuk var.

Çocuklar baba şefkatinden yoksun büyümek zorunda kalıyor. Anne babanın hatasının bedelini çocuklar ödüyor.”

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.