Çipras Sandıktan Yine Galip Çıktı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Yunanistan’da yapılan erken seçimleri, Ağustos ayında başbakanlık görevinden istifa eden Aleksis Çipras liderliğindeki Syriza kazandı.

Oyların tamamına yakını sayıldı ve Radikal Sol Koalisyon (Syriza) seçimi yüzde 35’le kazandı.

Ağustos ayında başbakanlık görevinden istifa eden Çipras erken seçime giderek tekrar hükümetin başına geçmeyi başardı. Çipras’ın partisi en yakın rakibi olan Yeni Demokrasi’ye yüzde 7 fark attı. Bu sonuca göre Yeni Demokrasi partisi yüzde 28 oy aldı.

Çipras’ın partisi mecliste 145 sandalye kazanırken, Yeni Demokrasi Partisi 75 sandalyeye sahip oldu. aşırı sağ Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) yüzde 6,99 ile üçüncü parti oldu ve mecliste 18 sandalye kazandı.

19 partinin katıldığı seçimlere ilgi oldukça düşüktü. Seçimlere katılım oranı yaklaşık yüzde 55 gibi düşük bir rakamda kalırken seçim 2 partinin yarışına sahne oldu.

KOALİSYON İHTİMALİ YÜKSEK

Yunanistan’da bir partinin tek başına iktidar olabilmesi için parlamentodaki 300 sandalyeden 151’ini kazanması gerekiyor.

Yunanistan’da, hiçbir siyasisi partinin tek başına hükümet kurmak için yeterli oy oranına ulaşamadığı seçimler sonrası Syriza lideri Çipras, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’tan hükümet kurma yetkisini alarak koalisyon görüşmelerine başlaması bekleniyor.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.