Cizreli öğrenciler sınav için yollara düştü

ŞIRNAKGeçmişte yaşanan kopya girişimleri sebebiyle Güneydoğu’daki birçok yerde bu yıl sınav yapılmıyor. Pazar günü Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek olan on binlerce öğrenci, otobüslerle yola koyuldu. Komşu iller yerine Trabzon, Bolu, Muğla, Sinop ve Edirne gibi uzan yerlerde sınava girecek olan öğrencilerin stresi iki kat arttı.

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki öğrenciler için kaymakamlık ve belediyesi ortak bir çalışma yaptı. Belediye, uzak şehirlerde sınava girecek olan maddi durumu kötü öğrenciler için araç tahsis edildi. Kaymakamlık da gidilecek şehirdeki barınmayı üstlendi. Sabah saat 10.00’da Cizre Lisesi önünde bir araya gelen öğrenciler, sınava girecekleri illere hareket etti.

Eğitim konusunda bugüne kadar birçok sorun yaşadıklarını anlatan öğrencilerden Hasan Babat, “Şimdi bir de tercih dışı yerlerin gelmesi psikolojik olarak hepimizi etkiledi. İstediğimiz puanı alamazsak sebebi uzak yerlere gönderilmemizdir.” dedi.

YGS sınavına katılacak Harun Tunç da, “Bize 2 tercih hakkı verdiler ama ikisi de gelmedi. Bunun dışında çok uzak yerler geldi.” şeklinde konuştu. Bu karardan hiç memnun olmadığını ifade eden Meltem Demir adlı öğrenci ise “Bizim sınav yerimiz Elazığ çıkmış. Üzülüyoruz şu anda çalıştık çalışmalarımız güzel gidiyordu. Şırnak dururken niye Elazığ?” ifadelerini kullandı. Öğrencileri yolcuların Cizre Belediye Başkanı Mehmet Saçi, bütün adaylara başarı diledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.