Clinton: Kazak Kadınlarını Çok Cesur Buldum

ASTANA– Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) zirvesine katılmak üzere Kazakistan’ın başkenti Astana’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kadın kolları temsilcileriyle bir araya geldi.

Avrasya Üniversitesi’nde organize edilen buluşmaya üniversite öğrencileri de katıldı. Devletlerin kalkınmasında ve demokrasinin gelişmesinde sivil toplum kuruluşlarının önemli rol oynadığını belirten Clinton, basın özgürlüğüne vurgu yaptı. Katılımcıların sorularına açıkça ve net cevaplar veren Clinton, bir soru üzerine Kazak kadınlarını çok cesur bulduğunu ifade etti.

Clinton, zirvenin ilk kez Avrupa dışında yapılmasının AGİT ve Helsinki ilkelerinin sadece bir grup insanla veya bir milletle sınırlı olamayacağını gösterdiğini bildirdi. Clinton, Kazakistan’ın enerji alanında ve nükleer silahsızlanmada lider bir ülke olduğunu, Afganistan ve bölge güvenliği konularında ikili temaslarda bulunacağını ifade etti.

Clinton’a üniversite ziyaretinde Avrasya Üniversitesi Rektötörü Bakıtcan Abdirahimov, Büyükelçi Madina Jarbosunova, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kayrat Omarov ve Amerikan Büyükelçisi Richard Hoagland da eşlik etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.