Çölde Yaşayan Çocuklar ‘Kardan Adam’ İle Buluştu

Bahreyn’in uçsuz bucaksız çöllerinde yaşayan ve hayatlarında hiç kar görmemiş çocuklar, 8 bin kilometre uzaklıktaki Japonya’dan getirilen ‘kardan adam’ ile oynamanın keyfine vardı.
Japon elektronik devi Panasonic ve hayatı kolaylaştırmak için yeni fikirler üreten The Sparks adlı bir kuruluş, Japonya’nın Niigata bölgesinde yapılan bir kardan adamı, Bahreyn’deki Durrat bölgesine götürdü.
Kardan adamın binlerce kilometrelik yolculuğu, Amna adlı Bahreynli kızın, The Sparks’ın Facebook sayfasına yazdığı, “Bahreyn’e hiç kar yağmıyor. Kardeşime kar göstermek isterdim” mesajı ile başladı. The Sparks gönüllüleri ve Panasonic, ileri teknoloji ürünü vakum yalıtım panelleri kullanarak gerçek bir kardan adamı Bahreyn’e taşıma kararı aldı.
Panasonic’in ‘eco-ideas’ adlı küresel toplum programı ile destek verdiği proje sayesinde, kardan adam yaklaşık 40 saatlik bir yolculuğun ardından Bahreyn’e ulaştırıldı. ‘Doğa dostu’ tasarımlarına dikkat çekmek isteyen Panasonic mühendisleri, taşıma işlemi boyunca hiçbir kompresör buzdolabı kullanılmadığını ve soğutma için enerji harcanmadığını bildirdi.
Amna, erkek kardeşi Salih ve Durrat’ta yaşayan Bahreynli çocuklar, kardan adamı taşıyan ekibi sevinçle karşıladı. Kutu alkışlarla açıldı. Çocuklar ve gençler, ilk kez canlı gördükleri kardan adam ile oynadı. Çocuklar birbirlerine kartopu fırlattı.
Panasonic yetkilileri, proje sayesinde doğa dostu ve çevreci teknoloji tarihine yeni bir sayfa eklediklerini açıkladı

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.