Cumhurbaşkanı Gül Kars 2012 Kış Tatbikatı’na katıldı

TCCB sitesinden alınmıştır

 

Cumhurbaşkanı Gül Kars 2012 Kış Tatbikatı’na katıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkomutan sıfatıyla  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Beşir Atalay ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kars’ta gerçekleştirdiği  2012 Kış Tatbikatı’na katıldı. Tatbikata Kamuflajlı bir şekilde katılan Cumhurbaşkanı Gül, ilk olarak İnsani Yardım Tugayı’nı ziyaret etti ve burada faaliyetler hakkında bilgi aldı. Daha sonra ilk tatbikatı izlemek için Akbaba bölgesine geçip burada helikopterlerin atışlarını, kayaklı taaruz harekatını, hava hücum harekatını ve çığda arama-kurtarma harekatını izledi. Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra ikinci tatbikat noktasına geçti.

 Tatbikat sonrasında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, tatbikatı izlerken duyduğu kıvanç ve gururu ifade çetin kış şartlarında icra edilen bu tatkibatta bütün kuvvetlerin nasıl başarılı ve eğitimli olduğunu görmekten gurur duyduğunu  ve bu tatbikatın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin zor şartlarda nasıl başarılı olacağını gösterdiğini söyledi.

“Mazisi’nin  zaferlerle dolu olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bundan sonra da ihtiyaç olduğunda aynı başarıyı göstereceğine inandığını belirten Gül “Aslında bütün bu hazırlıklar, bütün bu tatbikatlar barışı temin etmek için yapılmaktadır. Biz bölgesinde barış isteyen, bölgesinde istikrar ve güvenlik dağıtan jeneratör gibi bir ülkeyiz. Bizim bütün arzumuz bölgemizde huzurun, güvenliğin, istikrarın olması ve bunun üzerinde de işbirliğinin gelişmesidir” dedi. 98 yıl önce icra edilen harekatta şehit olan Sarıkamış Şehitlerini de unutmanın mümkün olmadığını da  dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının sonunda ise “En zor şartlar altında bu soğukta bir buçuk metrelik karda Türk askerinin donanımını, teçhizatını, azmini ve bu harekat kabiliyetini görünce tarihten de ders aldığımızı ve gerektiğimizde acıları da unutmadığımızı bir kez daha görüyoruz” diye konuştu.

 Tatbikatın ardından açıklama yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de  tatbikatın arzu ettikleri amaca ulaştığını düşündüğünü söyleyerek, Sarıkamış Harekatı’nın alınacak derslerle dolu olduğunu ifade etti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bugün sahip olduğu nitelikli personeliyle, gelişmiş silah ve teçhizatıyla dünyada önemli bir noktada olduğunu söyleyen Orgeneral Özel, daha sonra askerlere hitap etti. Muhareba sahasının tahayyülünün önemli olduğunu söyleyen Özel, risklerle bölgesel olmak yerine, küresel boyutta mücadele edilmesi gerektiğini belirtti. Muhaberelerin artık çok boyutlu hale geldiğini ifade eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, teknolojinin sadece güç katan bir unsur olduğunu belirterek, savaşın ise azimli insanların başarabileceği bir şey olduğunu ifade etti.

(Kaynak: TCCB, Sabah gazetesi)

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.