Cumhurbaşkanı’nın Çağrısına Akın

15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “meydanları boş bırakmayın” çağrısı üzerine halk, bugün de sokaklara akın etti.

1717803
Fotoğraf:İHA

15 Temmuz askeri darbe girişiminin halk tarafından engellenmesi sonrasında İstanbul’da başlayan kutlamalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Meydanları boş bırakmayın” çağrısı üzerine halk İstanbul’un dört bir yanında sokaklara döküldü. Ellerinde Türk bayrakları ve pankartlarla Taksim ve Kasımpaşa İskele Meydanı’na akın eden gencinden yaşlısına binlerce vatandaş, kutlamalara devam etti. Hükümet lehine sloganlar atarak destek veren vatandaşlar, darbecilerin idam edilmesini istedi.

Kutlamalar için Kasımpaşa İskele Meydanı’nda halka seslenen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Sonuçta bu bir onur mücadelesidir. Demokrasiye inan yani bu memleketi biz yönetiyoruz. Bizim istediğimiz olsun, memleket zengin olsun. Bunun neresi kötü? İşte vatandaşımızı sokağa döken tek bir duygu vardır, o da kendi kaderine sadece kendi karar verecektir. Kimlerle işbirliği yaptığı belli olmayan ihanet şebekelerine asla fırsat vermeyecektir. Bugün buraya toplayan insanlar dün Taksim’e gelen insanlar neden geldiler? Biz bu memleketin sahibiyiz, istediğimizi seçeriz, beğenmezsek aşağıya indiririz. Ama bunu biz yaparız. Hani biz de anne babayız ya çocuğumuza terbiye vermek için gerekirse döveriz bağırırız. Ancak bir başkasının bağırmasına asla müsaade etmeyiz. Bu memleketin demokrasisi sizlerin evlatları gibidir” dedi.

“Hepimiz darbe hikayelerini okuduk ama hiçbirimiz görmemiştik” diyen Başkan Demircan, “Ben 80 ihtilalinde Kur’an kursundaydım sadece tankların seslerini duydum. 36 sene oldu ama dün yaşadım. Böyle bir şey yok. Ne demek bu, biz bu kadar dolaşıyoruz insanlarla fazilet mücadelesi yapıyoruz. Adam yurtdışından mesajla darbe yapıyor. Neymiş memleketi kurtaracakmış, sen kendini kurtar bakalım. Böyle bir ihanet olabilir mi? 15 Temmuz’u Türkiye tarihi yazacak. Demokrasi mücadelesi 150 yıldır devam ediyordu. İyi bir fazilet mücadelesi olarak anlatılıyordu. Ama ilk defa millet ne olduğunu anladı, araziye indi ve işine sahip çıktı” diye konuştu.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.