Cumhuriyet Bayramı Töreni’nde Taksim Meydanı’nda Gerginlik

Cumhuriyet Bayramı  kutlamaları kapsamında İstanbul Valiliği’nce gerçekleştirilen Taksim Meydanı’nın da ki kutlama törenlerinde gerginlikler yaşandı. CHP’li İl Başkanlığı’ndan bir grubun Taksim Meydanı’nın da ki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakması polis tarafından engellendi.Kısa süreli yaşanan gerginliğin ardından grup alana girerek Atatürk Anıtı’na çelengi bıraktı.

 İstanbul Valiliği’nce düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde Taksim Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma töreni gerçekleştirildi. Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 1’nci Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve vatandaşlar katıldı. Vali Mutlu, Başkan Topbaş ve 1’nci Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, sırasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bir süre törene katılan öğrencilerle sohbet etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise İstanbul’un 29 Ekim günü renkli bir kutlamayla Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağını belirterek, “Milletçe Cumhuriyeti beraberce kurduk. Cumhuriyetin kazançlarını birlikte yaşamaktayız. Büyükşehir belediyesi olarak bizden 2006 yılında başlattığımız bu ulusal bayramımızın halkla beraber coşkuyla kutlanması anlamında 7 yıldan beri İstanbul boğazında Boğaz köprüsü ve Kız Kulesi arasında havai fişek ve ışık gösterileri yapmaktayız. Sayın valimize bu çalışmalarımızı protokole aldığı için ayrıca teşekkür ederim. Ben bu kutlamalara İstanbulluları davet ediyorum. Her geçen  gün çok daha farklı kutlanmakta. Cumhuriyet bizim en önemli kazanımımız ve bayrağımızın gönderdiği bağımsızlılığımızın sembolü olarak dalgalanmasına vesile olan bu büyük bayrama hep beraber aynı coşkuyu dünyaya haykıran bir birlikteliği sunmak üzere heyecanı yaşayacağız” diye konuştu.

Tören esnasında CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da bulunduğu grup da alana girmek ve çelenk bırakmak isteyince polis siyasi partilerin alana bırakma programının yarın yapılacağını belirterek grubu alana almak istemedi. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından CHP’li grubun alana girmesine ve çelenk bırakmasına izin verildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, yetkililerin 5 dakikalık bir törene dahi tahammül edemediğini savunarak, “Şu Taksim’in etrafına bir bakın her yer bariyer dolu. Her yer güvenlik mensubu dolu. Her yer ablukaya alınmış, Taksim’i kimden koruyorsunuz? Atatürk’ü kimden koruyorsunuz? Atatürk’ün korunması gereken kişiler sizlersiniz aslında. Halk burada, resmi zevat nerede? Resmi zevat şu an kaçmakla meşgul” dedi.Salıcı, yarın Cumhuriyet yürüyüşü için Ankara’da olacaklarını da sözlerine ekledi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.