Numan Kurtulmuş AKP’de

Numan Kurtulmuş ve Has Partililer Haliç Kongre Merkezi’nde AKP İstanbul İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Danışma Meclisi ve Katılım organizasyonunda AKP’ye resmen geçti.  Başbakan Erdoğan ile alkışlar eşliğinde salona beraber giren Kurtulmuş, organizasyon boyunca Başbakan Erdoğan ile yan yana oturdu. Organizasyona AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile danışma kurulu üyeleri ve partililer katıldı. Toplantıda Numan Kurtulmuş da dahil olmak üzere Has Parti saflarından 222 kişi AKP’ye katıldı.

Kurtulmuş öncelikle Has Parti’yi kapatıp AKP saflarına geçmekten ve geçmişte Fazilet Partisi altında birlikte çalıştıkları başta Başbakan Erdoğan olmak üzere eski çalışma arkadaşlarını yeniden görmekten duydukları memnuniyeti ifade etti. Bu birleşmeden güçlü ve yeniden büyük Türkiye’nin kurulması için büyük bir sinerjinin çıkacağını ümit ettiğini ve bu konuda karınca kararınca üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceğini ifade ederek, “Allah’tan bize kolaylıklar vermesini temenni ediyorum” dedi. Kurtulmuş, bu birleşmenin duygusal anlara da sahne olduğunu ve  Başbakanın da kendisinin de ortak hocaları olan bir büyüklerinin haberi duyunca kendisi aradığını ve bu kişinin telefonda hüngür hüngür ağlayarak kendilerini tebrik ettiğini bildirdi.

Kurtulmuş, her zaman yapıcı bir muhalefet yaptıklarını, yeni Anayasa, 2010 referandumu, Filistin sorunu, kesintisiz eğitimin kaldırılması gibi konularda, sorumlu bir şekilde, milletin önünü açacak şeyleri söylemeye gayret ettiklerini söyledi.

62 yıldır millete tepeden bakanlar ile milletin bağrından çıkanlar arasında mücadele olduğunu belirten Kurtulmuş, bu dönemi ikiye ayırarak bu dönemlerden ilkinin 950-60 arası merhum Menderes öncülüğünde bu milletin ‘Ben de varım’ diye sesini yükselttiği dönem olduğunu, ikinci dönemin ise 1983-2010 arası Türkiye’de o eski sistemin civatalarının söküldüğü ve eski sistemin yıkılmaya başladığı dönem olduğunu ifade etti ve  2010 referandumunun  Türkiye siyaset tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, askeri ve bürokratik vesayetin sona erdiğini, milletin kafasına indirilmeye kalkan balyozun nasıl kırıldığını görmenin bu milletin en önemli sevinç kaynaklarından biri olduğunu ifade ederek; “28 Şubat’ta İmam Hatiplerin önüne barikat kuranların, bugün kesintili eğitimle 4+4+4 ile nasıl mahkum olduğunu görmek hepimize iftihar veriyor. Eski Türkiye tarihe doğru gidiyor. Önümüzde yeni Türkiye’nin inşası var. İşte bu platforma bunun için geldik” dedi. Türkiye’nin yeni yasal sisteminin 2013’e kalmadan kurulması gerektiğini de belirtti.

Konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk önce Numan Kurtulmuş’a ve ardından AKP’ye katılan Has Partililere de AKP rozeti taktı ve hatıra fotoğrafı çekildi.

(Kaynak : Hürriyet)

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.