Da Hong Pao Çayının Sırı

Foto:pixabay

Bir efsaneye göre;  1385 yılında Ming Hanedanlığı döneminde, Ju Zi Ding bir bilim adamı ünvanı almak için İmparatorluk sınavına gidiyordu. Bu sınav o zamanlar bir memur olarak kariyere giden en önemli yoldu.

Ne yazık ki, Ju Zi Ding sınavlara giderken Wuyishan’a geldiğinde hastalandı ve yolculuğuna devam edemedi.

O zamanlar Çin toplumu 4 resmi kategoriden oluşuyordu: çiftçiler, zanaatkarlar, tüccarlar ve akademisyenler. Resmi yetkili olmak için imparatorluk sınavını geçmek gerekiyordu. Puan ne kadar yüksek olursa, kariyeriniz o kadar umut verici olurdu. 

Neyse ki, ‘Tian Xin Yong Le’ tapınağından bir keşiş oradan geçiyordu ve Ju Zi Ding’e iyileştirici etkileri olan özel bir çay ikram etti. Ju Zi Ding çayı içtikten sonra kendini daha iyi hissetti ve sınavlara zamanında girebildi. Sonunda sınavı en yüksek puanla geçip imparatorluk kırmızısı bir cübbe ile ödüllendirildi.

En yüksek puan alan akademisyenlere ‘Zhuan Yuan’ denir ve imparatora tavsiyede bulunan ve üst düzey görevli pozisyonunda olabilen umut verici bir kariyere sahiptir.

İmparatorluk cübbesi ile onurlandırılan çay

Mütevazi bilgin öylesine minnettardı ki ona teşekkür etmek ve iyileştiği çayı nereden aldığını sormak için geri keşişi ziyaret etmeye gitti. Bu kez çay çalılarına geldiğince, Ju Zi Ding minnettarlığını göstermek için kırmızı cübbesini çıkarıp çay çalısının etrafına 3 kez sardı ve bazı Da Hong Pao çay yapraklarını kavanoza koyup saraya taşıdı. O zamandan beri çay Da Hong Pao olarak adlandırılır. Da Hong Pao Çince Büyük Kırmızı Cübbe demektir.

Da Hong Pao  – Fujian eyaletinin kuzeybatısındaki Wuyi dağlarında üretilen Çin usulü kaya çayıdır. Oolong’ların güçlü fermantasyonları sınıfına aittir. 

Foto:Pixabay

Da Hong Pao çayı, sadece rahatlatıcı değildir. İçeriğindeki antioksidanlar ve kafein, metabolizmayı geliştirmeye yardımcı olur. Sindirim sistemini daha iyi ve hızlı hale getirir; midenin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bağırsakların besinleri emmesi ve atıkların atılması sürecini kolaylaştırır.

Bu çayda bulunan antioksidanlar, erken yaşlanmanın etkilerine karşı koymak için gerekli maddelerdir. Çayın düzenli olarak tüketilmesi, ciltteki koyu lekelerin, pürüzlerin ve kırışıklıkların giderilmesine ve yaşlanma sürecini tersine çevirmeye yardımcı olduğu iddia edilmektedir; çünkü içeriğinde yüksek miktarda bulunan antioksidanlar, çevresel strese ve cilde zarar verebilecek kirliliğe karşı etkilidir.

Foto:Pixabay

Kilo vermeye yardımcı olur: Düzenli olarak çayı tüketerek metabolizma hızını artırmak mümkün. Böylece aşırı kiloların verilmesi için bir adım atılmış olur.

Bağışıklık Sistemini Geliştirir. Hastalıklara neden olabilecek virüs veya bakterilere karşı koruyucu işlev görür. Ayrıca, -daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen- kansere neden olan hücresel hasarı önlemeye yardımcı olabileceği belirtilmektedir. İçeriğindeki antioksidanlar, tümör gelişimine neden olan serbest radikallerle savaşmak için vücudu destekler.

Çaydaki polifenoller, kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür ayrıca bu durum, kalp sağlığının iyileşmesinde yardımcı olur. Arter duvarlarında plak oluşumunu önleyerek, koroner kalp hastalığı gelişimini durdurabilir. Orta derecede kafeinli bir çay olduğu için kalp hastalığı olanların doktor tavsiyesi ile tüketmesi önerilir.

Bu Çin Da Hong Pao çayı, gün boyu uyanık kalmaya ve odaklanmaya yardımcı olabilecek kafein içerir. Çaydaki kafein yavaşça kan dolaşımına katılır; böylece kahveden alınan enerjiye kıyasla daha uzun süre enerji sağlar.

Da Hong Pao Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çin Da Hong Pao çayı demlenirken kuru çay yaprakları üzerine sıcak su dökülür ve çay yaprakları derhal süzülür.

İlk demlemeden sonra, 2-3 dakika bekleyin: bu süre zarfında, çay biraz baharatlı aroması ve hafif tadı ile ayırt edilir.

Dahası, her demlenmeden sonra, çay yeni aroma ve şaşırtıcı tat tonları sunacak (burada vanilya ve meyveli aroma, çiçeklerin ve bal tonlarının tatlı notaları olacak).

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.