Daha İyi Koşullar İçin Tunus’tan İtalya’ya Mülteci Akını

Son haftalarda 6 binden fazla Tunuslu, İtalya’nın Lampedusa adasına geldi. Mülteciler, ülkedeki kaostan kaçmak ve daha iyi bir hayata kavuşmak için Avrupa’ya geldiklerini ifade ediyor.

Adını vermek istemeyen Tunuslu bir genç, ülkede insanların her gün saldırıya uğradıklarını öne sürerek, “Gün geçmiyor ki bir adam ya da kadının öldüğünü duymayasınız.” dedi.

Akdeniz’de tehlikeli bir yolculuğun ardından adaya ulaşanlar arasında kadınlar da var. Tunus’un güneyinde yaşayan Monia adlı kadın kocasıyla birlikte göç etmiş. 10 yıldır iyi bir kariyere sahip olduğunu fakat son zamanlarda evden çıkamaz olduğunu söyleyen Monia, “Kızlar kaçırılıyor, kadınlara evlerinde tecavüz ediliyor. Ama Tunus’ta bunu dillendirmek imkansız. Kadınlar sessiz kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Mültecilerin çoğunluğu ise can güvenliği olmadıkları için değil, ailelerine bakabilmek için Avrupa’nın yolunu tutuyor. Hüssam adlı genç, “Tunus’ta her ailenin, geçinebilmek için Avrupa’da iki üyesi olması lazım. Bu yüzden ölümü göze alarak bu yolculuğa çıktım.” dedi.

Binlerce Tunuslu, Avrupa ülkelerinin kendilerini kabul edeceği umuduyla küçük İtalyan adasındaki bekleyişlerini sürdürüyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.