Danimarka’da da 23 Nisan coşkuyla kutlandı

KOPENHAG23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi Danimarka’da yaşayan gurbetçilerimiz tarafından da kutlandı. Kutlamaların merkezi Albertslund semtindeki gösteri merkezi oldu. Danimarka Türkiye Network’u Kopenhag Okul Aile Birliği tarafından organize edilen kutlamalara Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek’in yanı sıra Danimarka’nın Türkiye kökenli milletvekilleri Yıldız Akdoğan, Özlem Çekiç, Albertslund Belediye Başkanı Steen Christiansen, Danimarka Türk İşadamları Derneği Başkanı Ercan Gül ve bine yakın davetli katıldı. Danimarka’da yaşayan Türkiye kökenli öğrencilerin şiirler okuyup şarkılar söylediği programda müzisyen Atilla Taş da bir konser verdi.
Kutlamalar saygı duruşunun ardından İstiklâl marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Sosyalist Halk Partili milletvekili Özlem Çekiç kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında çocukluğundaki 23 Nisan kutlamalarına değinen ve anadil eğitimin önemine vurgu yapan Çekiç “Bir çocuk kendi dilini, kendi kültürünü öğrenmezse bir süre sonra kimliğini de kaybedebilir. Onun için bu kadar insanın bugün burada 23 Nisan’ı kutlamak için toplanması beni çok memnun etmiştir.” dedi.
Türkiye Cumhuriyeti Kopenhag Büyükelçisi Berki Dibek “Bugün aranızda bulunmaktan çok mutluyum.” diyerek başladığı konuşmasında 23 Nisan’ın anlam ve önemine vurgu yaptı. 23 Nisan’ın en önemli amacı çocuklar arasındaki kardeşlik, sevgi, dostluk bağlarını geliştirerek barış içinde yaşanacak bir dünyanın oluşmasına katkıda bulunmak olduğunu belirten Büyükelçi Dibek, “Ben bu ilkelerin yüreklerinizde tutuşturduğu ateşin inancını hiçbir zaman yitirmeyeceğinize inanıyorum” diye ekledi.
Sosyal Demokrat Partili milletvekili Yıldız Akdoğan ise konuşmasında ünlü şair Nazım Hikmet’in “Dünyayı verelim çocuklara” isimli şiirine yer verdi. “Bugün çocuklarımızın, geleceğimizin günü. Bugün onların gözlerinden dünyaya bakıyoruz.” diyen Akdoğan kutlamalar için salonu dolduran ailelere çocuklarının eğitimine önem vermelerini tavsiye etti.
Kutlamalarda daha önce yapılan resim yarışmasının galipleri ödüllerini Büyükelçi Berki Dibek’in eşi Ceyda Dibek’ten aldı. Oldukça coşkulu geçen programda 2640 Modern Halk Danslarının gösterisi de büyük alkış aldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.