Darfur’da Arap Kabileleri Çatıştı: 48 ölü

HARTUM – Sudan’ın Darfur bölgesinde Arap gruplar arasında yaşanan çatışmalarda 48 kişinin öldüğü bildirildi. Bölgedeki Arap kabilesi Misseriye’nin liderlerinden Ezzedin Eissa Al Mandil, Rizeigat kabilesinden kişilerin, Batı Darfur eyaletindeki Garsila’nın kuzeyinde bulunan Misseriya kabilesine ait Kankulay köyüne saldırı düzenlediklerini iddia etti. Sudan’daki uluslar arası barış gücü birlikleri ise ölümleri doğrulamazken, Garsila bölgesinde çatışmaların yaşandığına dair istihbarat aldıklarını aktardı. Bazı Arap liderler ve Birleşmiş Milletler, Rizeigat ve Misseriya arasında çatışmaların yaşandığını açıklamışlardı. Olayların ise Şubat ve Mart aylarında Misseriya kabilesinden iki kişinin öldürülmesiyle başladığı ve bir kan davasına dönüştüğü belirtilmişti. Bir başka BM yetkilisi ise iki kabile arasında verimli arazilerin kontrolünü el geçirmek için bir mücadele yaşandığını açıklamıştı.

Ezzedin Eissa Al Mandil, Kankulay’a gerçekleştirilen saldırıda çatışmanın sabaha kadar sürdüğünü belirtti. Mandil, çatışmalarda Misseriya’dan 21, Rizeigat’tan ise 27 kişinin öldüğünü kaydetti. Rizeigat kabilesinden ise olayla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Darfur’daki BM Barış Gücü sözcüsü Chris Cycmanick de bölgeye bir keşif heyetinin gönderildiğini söyledi. Cycmanick, yerel halktan aldıkları bilgilere göre 40 kişinin öldüğünü, 10 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Bölgede kabileler arasında yaşanan çatışmalar, 2003 yılında başlayan Darfur çatışmasını daha da zorlaştırmıştı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.