Davutoğlu, Başbakan Olarak Son Kez Konuştu

AK Parti’nin 2. Olağanüstü Büyük Kongre’sinde Ahmet Davutoğlu, Başbakan olarak son konuşmasını yaptı.Davutoğlu kongreye ilişkin ‘Bu bir veda değil vefa kongresidir’ dedi.

davutoglu

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresinde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ahde vefaya vurgu yaparak, “Makamlara, mevkilere, koltuklara veda ederiz, ama ahdimize, ilkelerimize, davamıza asla veda etmeyiz, asla bırakmayız. Ne yoldan saparız, ne yolumuzdaki tuzaklara düşeriz, ne de devamızı, aşkımızı, sevdamızı unuturuz” dedi.

“DAİMA PARTİMİZİN, DAVAMIZIN BİRLİĞİNİ VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ GÖZETTİK”
Partililerin yoğun tezahüratları altında kürsüye çıkan Başbakan Ahmet Davutoğlu, partilileri selamladı. “AK Parti’nin temsil ettiği asli davamızın sonsuza kadar muzaffer olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, kendisinin genel başkan olduğu kongrede “Bu kongre vefa kongresi” dediğini hatırlatarak “O günden beri sizlerle birlikte destansı başarılara imza attık. Daima partimizin, davamızın birliğini ve bütünlüğünü gözettik. Son nefesimize kadar gözetmeye devam edeceğiz. Hamdolsun ki, ilk günkü sözümüzde durduk, vadimize sadık kaldık, vefa üzere omuzumuzdaki emaneti büyük bir gururla yüklendik. Sizinle birlikte 3 kongre 2 genel seçim yaptık. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında bir seçim tecrübesini başarı ile yürüttük. Kaos bekleyenlere, istikrarsızlık pompalayanlara zerre kadar pirim vermedik.” dedi.

“DEVRALDIĞIMIZ GÖREV ZOR BİR GÖREVDİ”
Genel Başkanlık görevini devraldıktan sonra yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Davutoğlu, “1 Kasım seçimlerinde sizlerle birlikte zafere imza atarak yüzde 49.5 oy ve 24 milyona yakın seçmen desteği ile demokrasi tarihimizin en yüksek desteğini kazanıp partimizi yeniden iktidara taşıdık. Kamuoyu anketleri partimizin bugünkü oy oranını yüzde 54-55 bandında göstermektedir. Seçimden önce milletimize verdiğimiz sözleri tutarak sizlerin başını dik tutmak için 3 ay gibi kısa bir sürede vaatlerimizi yerine getirdik. Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı bütün büyük yatırım ve projeleri sürdürdük ve büyük bir kısmını tamamlayarak hizmetinize sunduk. Komşu ülkelerdeki istikrarsızlıkların devam ettiği, terörün acımasız yüzünü gösterdiği dönemde devraldığımız görev zor bir görevdi. Cumhuriyet döneminin en kapsamlı terör tehditi ile karşı karşıya kaldık. PKK, DHKP-C ve DAEŞ başta olmak üzere terör örgütlerine karşı son derece etkin bir mücadele verdik. Ülkemizin her dağı, ırmağı, her şehri, her ilçesi, her sokağa terörden temizleninceye kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu bizim milletimize, şehitlerimize sözümüzdür. Bu yolda kararlılıkla mücadele edileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Ülkemizin refah ve huzurundan asla taviz vermedik. Bu dönemde hem istikrarı koruduk hem de her alanda yatırımlarını sürdürdük Türkiye büyümeye, kalkınmaya, geleceğini inşa etmeye devam etti. Devraldığımız hizmet kervanını yavaşlatmadık, aksine aş ve heyecanla ülkemizi baştanbaşa mamur etme çabasında olduk. 20 ay gibi kısa bir sürede 81 ilimizin tamamına giderek milletimizle kucaklaştık. Elhamdülillah, verdiğimiz her sözü tuttuk, ne vaat ettiysek hepsini gerçekleştirdik. Her ne yaptıysak sizlerle birlikte başardık” diye konuştu.

“İLKELERİMİZE, DAVAMIZA ASLA VEDA ETMEYİZ, ASLA BIRAKMAYIZ”
Ahde vefanın üzerinde duran Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Nasıl 1. Olağanüstü Kongreye ‘vefa kongresi’ dediysek, 2. Olağanüstü Kongrenin de bir vefa kongresi olmasını diliyorum. Bu benim açımdan, AK Parti kadroları açısından bir veda değil, vefa kongresi olmalıdır. Ahde vefayı her şeyin üzerinde tuttuk, makamlara, mevkilere, koltuklara veda ederiz, ama ahdimize, ilkelerimize, davamıza asla veda etmeyiz, asla bırakmayız. Ne yoldan saparız, ne yolumuzdaki tuzaklara düşeriz, ne de devamızı, aşkımızı, sevdamızı unuturuz. Allah bizleri vefa yolundan ayırmasın. Bu harekette hiç birimiz vaz geçilmez değiliz. Bu hareketin vazgeçmeyeceği değerleri ve ilkeleri vardır. AK Parti asla bir zümrenin partisi olmamıştır, olmayacaktır. AK Parti bütün milletimizin, Türkiye’nin partisi olmuştur. AK Parti sıradan bir partinin ötesine taşıyarak bir millet hareketi yapan bu dava şuurudur” şeklinde konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.