Davutoğlu, Diyarbakır Halkını Umutlandırdı

Diyarbakır halkı, dün Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kenti ziyareti sırasında verdiği müjdeleri değerlendirdi.

dd
Fotoğraf:İHA

İş çevreleri müjdelerin içeriğinin eksik kaldığını değerlendirirken, kent halkı ve esnaf da Sur’un bir an önce eski günlerine dönmesinde Başbakan Davutoğlu’nun verdiği müjdelerin önemli rol oynadığı kanısında.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Diyarbakır ziyaretinde Sur ihya planını açıklamasının yanı sıra, esnafın borçlarının erteleneceği ve faizsiz kredi uygulanacağı müjdesini vermiş, daha sonra Diyarbakır’dan Erbil ve Kıbrıs uçuşlarının önümüzdeki günlerde başlayacağını söylemişti.

İHA, Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı müjdeler için iş çevresi, esnaf ve halkla görüştü.

“ESNAF DESTEĞİNİN ÇEVRESİNİN AÇIKLANMASI BİZİM ÖNCELİKLİ İSTEĞİMİZDİR”
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’da Sur’u ihya planı ile ilgili yaptığı açıklamada içeriğin tam olarak ifade edilmediğini söyledi. Başbakan Davutoğlu’nun daha önce Mardin’de eylem planı açıklarken bir ekonomik paket çalışması yaptıklarını açıkladığını hatırlatan Sayar, “Dün Diyarbakır’da özelikle esnafa dönük yaptığı açıklamalara baktığımız zaman yine faizsiz kredinin verileceği, vergilerin erteleneceği yönünde açıklamalar yapıldı. Ancak bu açıklamanın yine içeriği tam olarak ifade edilmedi. Belli ki bu yönde çalışmalar devam ediyor. Hangi çerçevede olacak ne kadar yıl ertelenecek. Faizsiz kredi tutarı ne kadar olacak bunlarla ilgili net bir açıklama yapılmadı. Bu noktada esnafa dönük açılması gereken paketler konusunda gecikildiğini bir kez daha buradan belirtmek istiyorum. Tabi bu belirtilen ama çerçevesi belli olmayan esnafa desteğin bir an önce açıklanması bizim beklentimizdi” dedi.

“ERBİL UÇUŞLARI TİCARETİ GELİŞTİRECEK”
Diyarbakır-Erbil ve Diyarbakır-Kıbrıs uçuşlarının gerçekleştirilecek olmasının önemli olduğunu kaydeden Sayar, şöyle devam etti:
“Havayollarının uluslararasına açılması noktasında hem de bizim burada hem ticaretimizin hem ihracatımızın büyük oranda neredeyse yarısına denk gelen Irak Kürdistan hükümeti ile ihracatı gerçekleştiriyorduk. Daha önce Erbil’e giderken İstanbul ya da başka şehirlerle aktarmalı gidiliyordu. Bu hem maliyeti arttırıyordu hem de zaman kaybı yaşanmasına neden oluyordu. Direk Erbil’e uçuşlar hem ticareti geliştirecek hem de oradan buralara gelmeleri olumlu anlamda etkileyecek bir karardır. Bu karardan da memnuniyetimizi ifade etmek istiyorum.”

“İLK UÇUŞUN ERBİL’E OLMASI ÖNEMLİ BİR MESAJDIR”
Başbakan Davutoğlu’nun Diyarbakır-Erbil uçuşlarının 10 Nisan’da Diyarbakır-Kıbrıs uçuşlarının ise 1Mayıs’ta başlayacağı müjdesini değerlendiren Diyarbakır Turizm ve Tanıtma Derneği (DTTD) 2. Başkanı Edip Paçal, Diyarbakır Havaalimanı’nın yurtdışı uçuşlara açılmasının kendileri için güzel bir haber olduğunu söyledi. Paçal, “Bununla birlikte ilk uçuşumuzun da Erbil’e olması çok güzel bir mesajdır. İlk etapta Erbil’e ve Kıbrıs’a olan uçuşlar bölgenin ekonomisine de çok önemli katkılar sunacak. Aynı zamanda Diyarbakır’ın turizmine çok olumlu bir yansıması olacağını da belirtmek istiyorum. Umarım daha birçok destinasyonun yakın bir zamanda açılması. Özellikle Avrupa’ya ve Uzakdoğu uçuşlarının Diyarbakır üzerinden olması kente çok büyük bir katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

ESNAF HÜKÜMETTEN UMUTLU, VATANDAŞ MÜJDELERİ ÖNEMSİYOR
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı nedeni ile iş yerini yaklaşık 4 ay açamayan ve berberlik yaparak geçimini sağlayan Faruk Eroğlu, bugüne kadar bütün Türkiye için bugüne kadar böyle bir hükümet görmediğini söyledi. Eroğlu, şöyle konuştu:
“Diyarbakır’ı yeniden inşa etmelerini istiyoruz, eski Sur’u istiyoruz. Esnafa kredi vermeleri güzel bir şey. Biz çocuklarımızı okula gönderirken kitap bulamıyorduk. Bugün çocuklarımız için kitap almıyoruz, devlet karşılıyor. Esnaf olarak devletimizden de hükümetimizden de razıyım.”

Kadir Tunce isimli vatandaş da, sokağa çıkma yasaklarının ardından insanların psikolojilerinin bozulduğunu belirterek, “Bu operasyonların bitmesinin ardından şimdi daha iyi durumdalar. Saat 17.00 18.00’dan sonra insanlar dışarı çıkabiliyor artık. Başbakanın müjdelerini önemsiyoruz. Bunların icraata dökülmesi bizim için daha önemlidir. Diyarbakırlılar, Sur’un güzelleşmesini ister” dedi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.