Davutoğlu: O Gün Sadece Özgecan Değil, İnsanlık Vicdanı da Katledildi

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Başbakan Davutoğlu, Özgecan Aslan’ın öldürülmesine ilişkin, “O gün sadece Özgecan değil, insanlık vicdanı da katledildi.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesine ilişkin, “Adaletimizin de bu faillere en sert şekilde mukabelede bulunacağına inancımız tamdır çünkü ortada hiçbir değerin kabul etmeyeceği, vahşice ve barbarca bir saldırı var. O gün sadece Özgecan değil ,bütün insanlığın vicdanı da katledildi. Toplumda ortak bir dayanışma bilinci, infial uyandı. Bu kadına karşı şiddet konusunda bilinçlendirmede önemli bir aşamayı oluşturdu. Özgecan’ın bu hunharca saldırı sonrası hayatını kaybetmesiyle aslında belki de birçok kadına hayat bağışlamış gibi oldu çünkü ortaya çıkan ortak bilinç eminim aşama aşama ve tüm toplumun her kesimine yayılacak ve yepyeni bir bilinçlenmeye vesile teşkil edecek” diye konuştu.

“SEFERBERLİK BAŞLATACAĞIZ”

Hükümetin son 12 yılda kadına yönelik şiddet konusunda önemli tedbirler aldığını anlatan Davutoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde 2007 yılında kadına yönelik şiddet konusunda eylem planı geliştirildi ve 2012 yılına kadar yakından takip edildi. Bu çerçevede referans teşkil edecek şekilde İstanbul Sözleşmesi oldu. 2012 Mart’ında kadına yönelik şiddette bütün mevzuatı gözden geçiren bir adım atıldı. Bugün yaptığımız bakanlar Kurulu’da 2012 yılından bu yana kanunun uygulanması esnasında ortaya çıkmış olabilecek sıkıntıların ortaya çıkması için etki analizi yapılması talimatı verdik. Bu çalışmayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız geliştirecek. 2016-2019 için yeni bir eylem planı çıkartacağız. Tabii yasal her türlü çalışma yapılır ama önemli olan sosyal kültürümüzde, toplum içindeki ortak yaşama kültüründe bu konuda güçlü bir bilinçlendirmenin, seferberliğin başlatılması. Bu konuda seferberlik başlatacağız. Toplumun her katmanına bunu adım adım yayacak güçlü bir irade sergileyeceğiz. Bu yönde sürdürülen çabalara her türlü desteği vereceğiz, bu hepimizin meselesi. Hukuki mevzuatla çözülecek mesele değil, zihniyet ve ortak kültür meselesi. Bu konuda kapsamlı bir eylem planını tekrar devreye sokmak için çaba göstereceğiz. Bugün basına da yansıyan babası Mehmet Aslan’ın ifadeleri ise gerçek bir insanlık destanıdır. Sayın Mehmet Aslan’ın ifadelerinin gücü insaniyetin, insan onurunun gücüdür. Bir kez daha bu acılı aileye taziyelerimi sunuyorum. Bu ve benzer ailelerin her zaman yanında olacağız, acılarını paylaşacağız. Ne yapılması gerekiyorsa bundan sonra yapma konusunda kararlıyız” ifadelerini kullandı.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.