Davutoğlu Ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ABD’li CEO’larla Buluştu

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu New York’ta Amerika’nın önde gelen şirketlerinin CEO’larıyla buluştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ABD Ticaret Odası ev sahipliğinde Başbakan Davutoğlu ve beraberindeki heyet onuruna New York’ta, ABD’nin önde gelen şirket temsilcilerinin katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Toplantıda bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB-ABD Ticaret Odası arasındaki işbirliği ve bu çerçevede düzenlenen etkinliklere vurgu yaptı. Aynı zamanda B20 Başkanlık görevini yürüten Hisarcıklıoğlu, katılımcıları 14-15 Kasım tarihleri arasında Antalya’da yapılacak olan B20 toplantılarına davet etti.

Başbakan Davutoğlu ise Türkiye ve çevresinde son dönemde meydana gelen gelişmelere değindi. Türkiye’deki yatırım ortamı hakkında bilgi veren Davutoğlu, katılımcılara Türkiye’de daha fazla yatırım yapmaları yönünde çağrıda bulundu ve Amerikan firmalarından gelen soruları cevaplandırdı. 2012 yılında TOBB ile ABD Ticaret Odası arasında imzalanan işbirliği anlaşması kapsamında düzenlenen toplantıya; Coca Cola, Cisco, Metlife, Celgene, Brightstar, Noble Energy, Ntent, Goldman Sachs, Honeywell, Albright Stonebridge Group, Metlife, UPS gibi önde gelen Amerikan firmalarının üst düzey temsilcileri katıldı.

Başbakan Davutoğlu’na ise Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve G20 Sherpası Ayşe Sinirlioğlu, THY Başkanı İlker Aycı, İSPAT başkanı Arda Ermut gibi isimler eşlik etti. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve New York Başkonsolosu Ertan Yalçın da toplantıda hazır bulundu.

HİSARCIKLIOĞLU ABD KONGRESİ’NDE

Türk Amerikan Konseyi (ATC) 34’üncü toplantısına katılmak üzere ABD’de bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ABD Kongresi’nde de bir dizi temas gerçekleştirdi. Hisarcıklıoğlu, Kongre’de gerçekleştirdiği temaslarda, ABD Temsilciler Meclisi Florida Eyaleti Cumhuriyetçi Parti üyesi Illeana Ros-Lehtinen, Temsilciler Meclisi New Hampshire Eyaleti Cumhuriyetçi Parti üyesi Frank Guinta ve Cumhuriyeti Parti Grup Başkan Vekili Steve Scalise ile görüştü. Görüşmelerde ikili ilişkiler ve özellikle TTIP konusu gündeme geldi. Hisarcıklıoğlu ABD’de ayrıca KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi.

Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Yönetim Kurulu ile de bir görüşme gerçekleştiren Hisarcıklıoğlu, IMF İcra Direktörü İbrahim Çanakçı’ya da ziyarette bulundu.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.