Davutoğlu’ndan Hacıbektaş’ta Eşitlik Vurgusu

BAŞBAKAN AHMET DAVUTOĞLU: “ALEVİ-SÜNNİ İLE KARDEŞTİR VE EŞİT VATANDAŞTIR”
Başbakan Davutoğlu 4. Uluslararası Hacıbektaş Aşure Günü’nde Hacıbektaş Belediye Başkanı’na müzede sergilenmek üzere bir Zülfikar kılıcı hediye etti

Başbakan Davutoğlu 4. Uluslararası Hacıbektaş Aşure Günü dolayısıyla Nevşehir’i ziyaret ederek Hacıbektaş ilçesinde Hacı Bektaş-ı Veli Türbe ve Müzesini ziyaret etti. Burada bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, Alevi ve Sünni’nin kardeş ve eşit vatandaş olduğunu söyledi.

“Her alevi her Sünni ile kardeştir. Eşit vatandaştır. Eşit vatandaş özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeden bütün özelliklerimizi konuşmalıyız” diyen Başbakan Davutoğlu eşit vatandaşlık vurgusu yaparak  “Bir kez fitne tohumu ekildiğinde, Suriye’de ve bir çok ülkede olduğu gibi IŞİD gibi yapılar ortaya çıkıyor. Bizim temel ortaklığımız bütün bu güzel gelenekleri kendi şahsi hayatımızda yaşamaya çalışmaktır. Her alevi her Sünni ile kardeştir. Eşit vatandaştır. Eşit vatandaş özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeden bütün özelliklerimizi konuşmalıyız” dedi.

Ayrıca “Eğer yanlış kanaatler varsa Hacıbektaş’ın yolcusu olarak daha bizleri çok yerde görecekler. Sadece çağırarak davet ederek, Alevi vatandaşlarımızın mihmanı olarak gönül gönüle bakarak, yüreklerimizi birbirimize açarak bu meseleleri çözeceğiz. Gönülden gönüle konuşana tercümana gerek kalmaz. Gönül dili Hacıbektaş’ın dilidir” diyen Başbakan Davutoğlu Hacıbektaş Belediye Başkanı’na müzede sergilenmek üzere bir Zülfikar kılıcı hediye etti.

Başbakan Davutoğlu, Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşma sonrasında Hacıbektaş Veli Müzesi önünde vatandaşlara eşi Sare Davutoğlu ile birlikte aşure dağıttı. Başbakan Davutoğlu, aşure dağıtımı sonrasında İstanbul’a hareket etmek için Hacıbektaş ilçesinden ayrıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.