Davutoğlu’ndan Uygur Bölgesine Açık Çek

URUMÇİÇin’in kuzeyindeki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Uygur bölgesine açık çek verdiklerini ve ilişkileri her alanda geliştirmek istediklerini söyledi.  

Şincan Uygur Özerk Bölgesi Valisi Nur Bekri ile görüşen Davutoğlu, “Aramızdaki ilişkilerin gelişmesini istemeyenler olabilir.” diyerek, gönüllerinin bir olmasıyla ilişkilerin gelişeceğine inandığını ifade etti. Çin ile ilişkilerin geliştirilmesinin, Uygur bölgesine olumlu katkısının olacağını vurgulayan Davutoğlu, iki ülke arasındaki tarihi normalleştirmek istediklerini ve ziyaretinin bu çerçevede olduğunu kaydetti. İki ülkenin son dönemde ilişkileri geliştirme adına oldukça yapıcı girişimlerde bulunduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı, ilişkilerin gelişmesinin Asya ve dünya siyasetinde değişik etki yapacağını söyledi. Davutoğlu, Vali Bekri’ye Konya ile Kaşgar’ın, Bursa ile Urumçi’nin kardeş şehir olması teklifinde bulundu.  

Bekri ise konuşmasında, Davutoğlu’nun ziyaretine Kaşgar’dan başlamasından büyük memnunluk duyduğunu belirterek, ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda Davutoğlu’na katıldığını aktardı.  

Görüşmenin ardından Bekri, Davutoğlu’na geleneksel Uygur takkesi ile bir vazo hediye etti.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.