Depremin Umutları Teker Teker Sönüyor

23 Ekim Pazar günü saat 13.41de meydana gelen 7.2’lik Van deprem başta Van kent merkezi ve Erciş ilçesinde bir çok binayı yerle bir etti.

 Akşam saatlerine kadar devam eden arama kurtarma çalışmalarında mucize kurtuluşlarla sevinsek de ölü sayısı artmaya devam ediyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) akşam itibarıyla ölü sayısının 459, yaralı sayısının da 1352kişi olduğunu açıkladı.

AFAD Başkanlığı tarafından Van Valiliği emrine gönderilen 3 milyon TL acil yardım ödeneğinin yanında başlatılan yardım kampanyasında 1.1 milyon toplandığı açıklandı. 48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ve ekipmanları 17 THY, 21 Askeri ve 2 özel kargo uçağıyla Van’a sevk edildiği açıklandı.

Arama kurtarma ekipleri bina enkazlarından duydukları seslere kulak vererek canla başla insanları kurtarma çalışmalarına bu gün de devam etti. Erciş’te enkaz altından 47 saat sonra çıkarılan daha 14 günlük ‘‘Azra Bebek’’depremin umudu oldu. Ekiplerin bebeği enkazdan çıkardığında yarı çıplak bedeni soğuktan üşümüş bir şekilde buldular. Bebek sağlık görevlilerince biberonla karnı doyurulup sağlık kontrolü yapıldı. Önemli bir sağlık sorunun olmadığı tespit edildi. Bebeğin ardından aynı enkazdan annesi ve babaannesi de sağ kurtarıldı. Bebek ilk kontrolünün ardından annesiyle birlikte ambulans uçakla Anakara Sami Ulus Çocuk Hastanesi’ne sevk edildi.

Depremden 32 saat sonra bulunduğu kahvehanede masanın altına girerek sağ kalmayı başaran 17 yaşındaki Mesut Ozan Yılmaz’da enkazdan sağ çıkmayı başardı. Gencin sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

Fakat depremin umutlarından olan iki çocuğuk Serhat ve Yunus onlar kadar şanslı değillerdi.

 Bu gün 54 saat sonra enkazdan sağ çıkarılan 12 yaşındaki Serhat’ın kurtarılması da ”Azra Bebek”  kadar yüreklerimize umut serpmişti. 12 Yaşındaki Minik Serhat Ambulansla Van Bölge Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşam savaşını kaybetti.

 Dün kurtarılan ve Reuters foto muhabirinin çekmiş olduğu fotoğraflarla dünyaya aktardığı 13 yaşındaki Yunus’ta yaşam savaşını bu gün kaybetti. Gittiği internernet kafede depreme yakalanan Yunus’un sağ olduğu anlaşılmasının üzerine kurtarma ekipleri yıkılan binanın enkazından kurtardıkları çocuğu ambulansla Erzurum’a sevk ederken yolda yaşamını kaybetti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.