Devlet Bahçeli Koalisyon İçin Şartlarını Açıkladı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

MHP lideri Devlet Bahçeli, koalisyon gündemine dair çok önemli açıklamalarda bulundu ve AK Parti ile koalisyon için 3 şartının olduğunu söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet BahçeliHürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan‘a koalisyon ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Koalisyon için 3 şartlarının olduğunu belirten Bahçeli en ideal koalisyonun AK Parti ve CHP’nin olacağını belirtti.

Ahmet Davutoğlu partinize geldiğinde ne söyleyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Bu zamana kadar ne söylediysek aynısını söyleyeceğiz. Diyeceğiz ki: Çözüm süreci bir çözülme sürecidir ve hemen bitirilmelidir. 17/25 Aralık’ın üzerine sonuna kadar gidilmelidir. Recep Tayyip Erdoğan Saray’dan çıkıp Çankaya fanusunun içine girmelidir.

Yani koalisyon şartlarınızı tekrarlayacaksınız?

DEVLET BAHÇELİ: Evet… Bunları söyleyeceğiz. Her şeyi söyleyeceğiz.

Başka ne diyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Sizinle “çözüm süreci” konusunda hiçbir birlikteliğimiz yok diyeceğiz. Ayrıca 17/25 Aralık konusu var diyeceğiz. Saray’dan Çankaya’ya taşınma konusu var diyeceğiz. Bunların haricinde çok konu var diyeceğiz. Ardından da ekleyeceğiz: Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz. Koalisyon kurup birbirimizi karakol amiri gibi takip ettirmenin gereği yok diyeceğiz. Bu bakanlığı bu parti kontrol edecek, şu bakanlığı şu parti kontrol edecek… Böyle şey olabilir mi?

Bu sözlerinizle Ahmet Davutoğlu’na kapıyı kapatmış olacaksınız. Kendisine başka bir yol önerecek misiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Elbette… Türkiye’yi düşünerek kendisine bir yol önereceğiz.

Hangi yol bu?

DEVLET BAHÇELİ: Bugün Türkiye’de kutuplaşma var. Recep Tayyip Erdoğan, kendi partisine taban bulabilmek için Türkiye’yi ciddi manada kutuplaştırmış, cepheleştirmiştir. Bugün Türkiye’nin en önemli meselesi bu sosyal yarılmadır. Bu ayrışma, tam manasıyla bir felakete dönüşmüştür. Yeniden kaynaşmanın sağlanması, nesiller alacaktır.

O denli büyük mü sorun? Kutuplaşma sorunu bu denli yükselmiş midir?

DEVLET BAHÇELİ: Tabii efendim. Bugün çok kişi birbiriyle alışveriş yapmıyor. Aynı yolda karşılaşanlar, kaldırım değiştiriyor. Herhangi bir gerginlik, herhangi bir çatışma olmasın diye insanlar karşı karşıya gelmek istemiyor.

Davutoğlu’na bunları anlatacaksınız, ardından da ne diyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Bu sorunları anlatacağız, ardından da tek başına iktidar olmadığına göre bu sorunları çözecek bir koalisyon kurulmalı diyeceğiz. Bunun için de en geçerli model AK Parti/CHP modelidir.

Bu modeli hayata geçirin diyeceğiz. Biz seçim gecesi söyledik: Bize düşen ana muhalefettir. Böyle bir koalisyon modeli ortaya çıkarsa… Biz Türkiye’nin yararına olan uygulamaları destekleriz, yararına olmayan uygulamalara da muhalefet ederiz. Yapıcı bir muhalefet oluruz.

BAHÇELİNİN ÜÇ ŞARTI

BİRİNCİ ŞART: Çözüm süreci adı verilen “çözülme süreci” derhal son bulmalıdır.

İKİNCİ ŞART: 17/25 Aralık yolsuzluk dosyaları açılmalı, sorumlular yargı önüne çıkarılmalıdır.

ÜÇÜNCÜ ŞART: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saray’ı terk etmeli ve Çankaya fanusuna girmelidir.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.