Devlet Bakanı Yılmaz: Kadın Sosyal Devletin Merkezindedir

GAZİANTEPDevlet Bakanı Cevdet Yılmaz, sosyal devlet kavramının kadınla çok yakından ilgili olduğunu bir kez daha gördüklerini söyledi. Cevdet Yılmaz, ulusal ve yerel kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Gaziantep’te bir araya geldi. Yaklaşık 3 buçuk saat süren toplantıda kadına yönelik konular görüşüldü. Toplantıya, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), GAP İdaresi yetkilileri ile sendika temsilcileri de katıldı.

Toplantıda görüşülen konular hakkında gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Devlet Bakanı Yılmaz, kadına ve doğuya yönelik imaj konusunda önemli tespitlerin öne çıktığını belirtti. Gerçeklikle, algılanan, medyada ortaya konan imaj arasındaki önemli farklılıkların altının çizildiğine vurgu yapan Yılmaz; doğudan batıya, batıdan doğuya gidiş gelişlerin daha fazla artmasının gerektiğini dile getirdi. Bunun da son derece önemli olduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

“Hem genel anlamda hem de Doğu-Güneydoğu’da yaşanan sıkıntılar ifade edildi. Eğitim en fazla vurgulanan konulardan bir tanesi oldu. Özellikle kadınların barınma ve ulaşım problemleri gibi çeşitli konular gündeme getirildi. Tabi geleneksel olarak tartışılan bir takım konular; aile içi şiddet gibi, berdel hadiseleri gibi, erken evlilik konuları gündeme geldi. Bölgelerimizde yaşanan şiddet hadisesi ve bunun yansımaları; psikolojik düzeyde, toplumsal düzeyde yansımaları da gündeme geldi. Bu noktada kadının bakış açısı, kadının rolünün altı çizildi. Bu da son derece önemli bir katkı bana göre.”

Ülke genelinde kalkınma ve huzurun gerçekleştirilmesinin yolunun kadının sorunlarından ve kadının bakış açısından bağımsız yapılamayacağına dikkat çeken Yılmaz, “Genelde sosyal devlet dediğimiz kavramın kadınla çok yakından ilgili olduğunu bir kez daha gördük. Bir taraftan serbest piyasa ekonomisini uygulayan bir ülkeyiz. Rekabetçiliği çok önemsiyoruz. Dünya ile rekabet etmek gerektiğine inanıyoruz. Bunu da yapmaya devam edeceğiz. Rekabetçi bir ekonomik yapıyla sosyal devlet birbirlerini dışlayan şeyler değil. Avrupa’dan ve gelişmiş ülkelerden biliyoruz. İkisini aynı anda yürütmeniz mümkün. Biz de belli süredir bunu yapmaya çalışıyoruz. Bir taraftan rekabetçi ekonomiyi, diğer taraftan sosyal devlet anlayışının altını çizmek istiyorum. Sosyal devlet dediğimizde kadın çok daha ön plana çıkıyor.” diye konuştu. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.