Diplomatik Kriz Avusturya Basınında Manşetlerde

VİYANA– Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan’ın, Avusturya’nın Die Presse gazetesine verdiği röportajın yankıları sürüyor. Dün akşam devlet televizyonunda konu hakkında açık oturum düzenlenirken, “Türkleri gerçekten dışlıyor muyuz?” sorusu yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı.

Avusturya gazeteleri de birinci sayfalarını bu konuya ayırırken, birçok gazete de konuyu manşetten verdi. Ülkenin 1 milyon tirajlı bulvar gazetesi Kronen Zeitung,”Türk Büyükelçisi hemen gitmeli” manşeti ile okurlarının karşısına çıkarken, röportajın yayınlandığı 100 bin tirajlı Die Presse gazetesi, “Türkiye, elçinin görüşlerine mesafeli” sözlerini manşete taşıdı. Gazete, mülakattaki görüşlerin elçinin şahsi görüşleri olduğu yönünde Ankara’nın yaptığı açıklamalara yer verdi.

Ülkenin ikinci yüksek tirajlı gazetesi Kurier, “Neden Türk Büyükelçisi bizi bu şekilde kışkırttı?” sorusunu manşetinde sorarken, yine bulvar gazetesi olan Österreich,”Türkiye Avusturya’yı kışkırtıyor” manşetini attı.

ESKİ BAŞBAKAN VRANİTZKY: “BİZ DE UYUM KONUSUNDA EV ÖDEVLERİMİZİN HEPSİNİ YAPMADIK”

Tezcan’ın ifadeleri Avusturya’da zaten mevcut olan uyum ve Türk göçmenler tartışmasını iyice alevlendirdi. Açıklamaları üslup dolayısıyla eleştirdiklerini söyleyen politikacılardan eski Başbakan Franz Vranitzky, “Vurgu yaptığı noktaların hepsine yanlış diyemem. Biz de uyum konusunda ev ödevlerimizin hepsini yapmadık.” açıklamasında bulundu.

Tartışmaların Avusturya’da, Almanya’da Sarrazin’in oluşturduğu etkiyi oluşturduğunu ifade eden kimi köşe yazarları, Büyükelçi Tezcan’a açık bir şekilde konuştuğu için köşelerinde teşekkür ettiler. Yeşiller Partisinin Dış ilişkiler Sözcüsü Alexander Van der Bellen, büyükelçinin bir çok yaraya temas ettiğini ifade etti.

TEPKİLERİN SEBEBİ AVUSTURYA’NIN TÜRKİYE’NİN ÜYELİĞİNE KARŞI OLMASI

Açıklamalara genel olarak aşırı tepkili olduğu gözlenen Avusturya kamuoyunda özellikle Avusturya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğu için Türk diplomatların provokasyon yolunu seçtikleri de oldukça yüksek bir şekilde seslendiriliyor.

Viyana Büyükelçisi Tezcan, gazeteye verdiği mülakatta Avusturya’nın Türkleri gettolaşmaya zorladığını savunmuştu. Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Türk Büyükelçi, burada da sorunu tartışmaya açmak istediğini bildirmiş, Türk Dışişleri Bakanlığı ise Tezcan’ın açıklamalarını “kişisel görüş” olarak yorumlamıştı. 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.