Dışişleri Bakanı Davutoğlu’ndan Önemli Açıklamalar

Davutoğlu: Uçağımız Uluslararası Havasahasında Vuruldu

Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu (ADEM ALTAN/AFP/Getty Images)

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin Türk Jetini düşürmesiyle ilgili NTV televizyonunda açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Cuma günü yapılan ilk güvenlik zirvesinin ardından Türk tarafı olarak olayın detaylarının ortaya çıkartılması yönünde çalışmaların ardından nihai karar alınacağını dile getirmişti.

Davutoğlu, uçağımızın görev tanımı olarak Akdeniz’de yeni kurulan radar sisteminin test edilmesi amacıyla Türk hava sahasında ve karasularında görev uçuşu yaptığını ifade etti.

Uçağın açık kimliğinin telsiz kayıtlarıyla ve uçuş şekliyle belli olduğunu, bu anlamda uçağın Türk uçağı kimliğini açık bir şekilde taşıdığına dikkat çekti.

Uçağın uluslar arası hava sahasında vurulduğunu belirterek,  vurulma sırasında Suriye yönetiminin iddia ettiği gibi Suriye Hava sahasında olmadığını açıkladı. Türk uçağının vurulmasından 15 dakika önce Suriye hava sahasını ihlal ettiğinin doğru olduğunu, ancak uçağın Türk tarafınca telsizle uyarıldığını ve pilotların Suriye hava sahasından çıktıklarını, uçağın 15 dakika sonra uluslar arası hava sahasında vurulduğunun tespit edildiğini, vurulma anından sonra da Suriye karasularına düştüğünü açıkladı.

Silah taşımayan ve solo uçuş yapan bir uçağın tehdit unsuru olarak algılanmasının gerçeği yansıtamayacağını belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye tarafından uçağa hava sahasını ihlal ettiği yönünde uyarı yapılmadığını, Türk yetkilileri ile temasa geçilmediğini, bu tür sınır ihlallerinin komşu ülkelerle her zaman olabilen rutin bir olay olduğunu, karşılıklı iletişimle çözüldüğünü ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.