Diyarbakır Baro Başkanı ”Tahir Elçi” Öldürüldü

Tahir Elçi Twitter Hesabından
Tahir Elçi Twitter Hesabından

Diyarbakır’ın Suriçi İlçesine giden Tahir Elçi ve Diyarbakır Baro avukatları basın açıklaması yaptığı sırada çıkan çatışma sonucu hayatını kaybetti.

Yaptığı basın açıklaması sırasında son sözleri şunlardı;

“Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz.”

Ahmet Hakan’ın CNN Türk’te Tarafsız Bölge programına konuk olan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, “Bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile PKK, silahlı siyasal bir harekettir. Siyasal talepleri olan, çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir”diyerek stüdyoda gergin anların yaşanmasına sebep olmuştu. Tahir Elçi hakkında açılan soruşturmada, 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapsi isteniyordu.

Tahir Elçi Kimdir?

Tahir Elçi, 1966 yılında Cizre’de doğdu. İlk,orta ve lise tahsilini Cizre’de tamamlayan Tahir Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Tahir Elçi, 1992 yılından günümüze Diyarbakır’da serbest avukatlık yapıyordu. Evli ve iki çocuk babası olan Tahir Elçi’nin cenazesi, yarın 12 civarın Diyarbkır Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Tahir Elçi’nin öldürülmesi ile ilgili soruşturmaya  2 Emniyet müfettişi, 2 Cumhuriyet Başsavcılığı müfettişi olarak 4 müfettiş atandı.

Çatışma sırasında Ahmet Çiftaslan isimli bir polis şehit olurken 2 polis yaralandı.

Siyasetten gelen açıklamalar

Başbakan Davutoğlu saldırı için ” Bu Türkiye’ye yapılmış bir saldırıdır”

MHP Genel Başkanı; “Türkiye’nin çok gergin bir ortamında, Güneydoğu Anadolu’da güvenlik unsurları ile PKK terör unsurları arasında çatışmanın devam ettiği bir süreçte, bu gerilimi artırmak amacıyla bir saldırı düşünülmüşse, bunu iktidarın çok yönlü ele alarak incelemesi ve bunun katillerinin bulunmasında yarar vardır. Üzüntü büyüktür. Şimdiki aşamada fazla derin bir bilgiye de sahip değiliz. Olayları yakından takip ediyoruz.”

HDP “Tahir Elçi, Özel Harekat Timlerinin, Sur ilçesinde halka yönelik saldırıyı yapanların tahrip ettikleri 1500 yılında yapılmış olan 4 Ayaklı Minare’nin bir insanlık mirası olduğunu anlatırken katledildi” denilen açıklama şöyle devam etti:”Diyarbakır ve Türkiye halkları bir akil insanı, bir hukuk insanını, adalet ve barış için, eşitlik ve özgürlük için yılmadan mücadele eden çok değerli bir insanı yitirdi.

 

kilicdaroglu_6894

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.