Diyarbakır’da Abdulah Öcalan’ın Afişleri Asıldı

bdpkurum-ziyaretlerine-basladiBDP, Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarıldıktan sonra Türkiye’ye getirilişinin 15. yıl dönümü yaklaşırken fotoğrafının bulunduğu afişleri Diyarbakır’da billboardlara astı.

PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarıldıktan sonra Türkiye’ye getirilişinin 15’inci yıldönümü yaklaşırken Diyarbakır’ın Bağlar semtindeki Sento Caddesi üzerindeki bilboardlara dün akşam saatlerinde BDP imzalı ve üzerinde Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları bulunan Kürtçe ve Türkçe yazılı ‘Özgür önderlikle özgür yaşama şiarıyla tüm halkımızı önderliğe özgürlük için kuracağımız üç günlük platforma katılmaya çağırıyoruz’ yazısının bulunduğu afişler asıldı.

Diyarbakır’da 13 Şubat günü Batıkent meydanında başlayacak olan etkinlik, 15 Şubat tarihine kadar sürecek. 15 Şubat tarihinde  Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili  ‘Önderliğe özgürlük’ adı altında bir yürüyüş düzenlenecek. Etkinlik duyurusu Öcalan’ın afişleri ile ilk kez yapıldı.

 Konuyla ilgili Diyarbakır Vali’liği Harekete geçti

Diyarbakır Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada sökülme işleminin Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesiyle görevli hakim kararıyla yapıldığı ifade edildi. Açıklamada, “Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından ilimizde bulunan reklam panolarına Abdullah Öcalan’ın resminin bulunduğu afişlerin asıldığı görülmüş ve görüntü tespitleri yapılmıştır. Söz konusu afişle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuş ve Diyarbakır 2 No’lu Hakimliğin 11 Şubat 2014 tarih ve 2014/42 Değişik İş No sayılı mahkeme kararına istinaden toplama ve el koyma kararı verilmiştir. Verilen mahkeme kararına istinaden kolluk kuvvetlerince söz konusu afişler indirilmiştir” denildi.

Yapılacak programı duyuran Sento Caddesi’nde bulunan Bağlar Belediyesi’ne ait 5 bilboard üzerindeki afişler polisler tarafından bıçak yardımıyla söküldü.

Kaynak: Haberler.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.