Doğal Afetler İki Katına Çıkacak

MOSKOVA– Dünyanın bin yılın en soğuk kışını yaşayacağı öngörülerinde bulunan Rus bilim adamlarından bir felaket senaryosu daha geldi. Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) Rusya Temsilcisi Aleksey Kokorin önümüzdeki yıllarda doğal afetlerin artarak devam edeceğini 10-15 yıl içinde felaketlerin iki katına çıkacağını söyledi.

İklim değişikliklerinin meteorolojik afetlerin hem kapasitesinde hem de sayısında artışa neden olacağını kaydeden Kokorin, “Doğal afetler iki katına çıkacağı endişesi var. Özellikle deniz kenarlarında yaşayan insanlar daha tehlikeli bir bölgede yaşamlarını sürdürmüş olacak” öngörüsünde bulundu.

Güney doğu Asya’da milyonlarca insanın deprem, tsunami, sel baskınları ve diğer felaketlerle yüz yüze geldiğini hatırlatan Rus uzman, her yıl etkilenen insan sayısının artarak devam ettiğine dikkat çekti.

1997’de zehirli gaz salınımının azaltılmasını öngören Kyoto protokolünü imzalayan 166 ülkeden biri olan Rusya, çevrenin korunması için ek önlemlerin alınmasını destekliyor.

Rusya’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak yaz aylarında geniş çaplı yangınlar çıkmış, 56 kişi yaşamını yitirirken 3 bine yakın ev de kül olmuştu.

Rus ve Polonyalı bilim adamları Meksika Körfezi’nden Atlas Okyanusu’nun kuzeyine dek uzanan sıcak su akıntısı Gulf Stream’in hızının son birkaç yılda yarı yarıya azaldığını belirterek, bu nedenle akıntının Kuzey Kutup rüzgarlarının soğuğuyla baş edemeyeceğini ve Avrupa kıtasının soğuk bir kışla karşı karşıya kalacağı tahmininde bulunmuştu.

Bilim adamları, Gulf Stream akıntısının tamamen durması halinde Avrupa’da yeni bir Buz Çağı’nın başlayacağını öngörüyor. Ancak bilim adamlarının öngörüleri Türkiye’den bazı uzmanlar tarafından yalanlandı. Türk uzmanlara göre Rus ve Polonyalı bilim adamlarının açıklamaları daha çok yaklaşan kış aylarında doğalgaz satışını ve fiyatlarını artırmakla ilgili.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.