DSP Genel Başkanı Türker: CHP, Ecevit’i Yapmacıktan Seviyor

OSMANİYEDemokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, kendi içerisinde birlik ve beraberlik gösteremeyen CHP’nin Ecevit’e yapmacıktan sarıldığını söyledi. Osmaniye’de yayın yapan Radyo80’nin canlı yayın programına telefonla katılan Türker, CHP ile ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Son zamanlarda kendilerini üzen bazı gelişmeler yaşandığını dile getiren DSP Genel Başkanı Masum Türker, “CHP’deki son Kılıçdaroğlu operasyonu ile birlikte onu liderliğe taşırken bazı arkadaşlarımız kendi gelecekleri için demokratik solu da taşımak istediler. Rahşan hanımı beraber götürdüler. Üzüldüğümüz taraf bugüne kadar Ecevit’i reddeden onu çeşitli şekillerde suçlayan CHP’liler Ecevit’e sahip çıkmaya bakıyorlar.” dedi.

Bu konuda Rahşan Ecevit’in de büyük hata yaptığını aktaran Türker, “Kendi çocuğu olan ve Ecevit yasaklı olduğu için onun adına kurucu genel başkanlığını yaptığı DSP’yi çökertmek için ne lazımsa yapıyorlar. Onların bu yaptıklarına bakıyoruz ve diyoruz ki, ‘önce kendi içinizde birlik ve beraberlik olun. Ecevit’i sevin ama yapmacık sevmeyin’. Herkesin Ecevit’i anmasını dileriz ama anlaması lazım. Bu iş biraz da popülist yaklaşım. Bunlar samimi değil. Samimi olsalar Atatürk’ü o zaman 10 Kasım’da herkes anıyor ama İsmet Paşa içinde özel bir anma programı yapmaları gerekir.” diye konuştu.

Vefatının 4. yılında çeşitli etkinlilerle anılan rahmetli Bülent Ecevit’in Türkiye’ye çok büyük hizmetler sunmuş bir devlet adamı olduğunu söyleyen Masum Türker, “Türkiye’de solu meşrulaştırıp Anadolu’nun bağrından Türkiye’ye özgü, değerlerimize uygun bir demokratik bir sol anlayışın yerleşmesini sağlayan Ecevit’tir.” ifadelerini kullandı.

Bülent Ecevit’in DSP’yi 12 Eylül’e ve o dönem CHP’nin kapatılmasına sessiz kalanlara bir tepki olarak kurduğunu hatırlatan Türker, “Biz bir operasyon ve birileri ile işbirliği yapıp rüzgâr yaratmıyoruz. Biz özümüz gibiyiz. Artık herkes partisine dönsün ve Türkiye üzerinde oyun oynayıp siyaset mühendisliği yapanlara fırsat vermeyelim.” çağrısı yaparak DSP’nin Ecevit’i bir devlet adamı olarak yaptıklarını gelecek kuşaklara taşımak için bu yıldan başlamak üzere 1-7 kasım tarihleri arasını “Bülent Ecevit’i Anma ve Anlama Haftası” olarak kutlama kararı aldıklarını sözlerine ekledi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.