Dük Zhou, Hayırsever ve İnançlı İnsan Olma Yolunda İyi Örnek

2000 yıl boyunca örnek olan Zhou yöntemlerinin yaratıcısı Dük Zhou

David Wu, Epoch Times

Kral Wu’nun kardeşi Dük Zhou, Çin tarihinde hayırseverliği ve inançlı oluşu ile iyi bir örnek insan olmuştur.

Dük Zhou, merhametli ve inançlı olmaya çocukluğundan itibaren disiplinli bir şekilde başlamıştı. Bundan dolayı diğer kardeşlerinden farklıydı. Shang Hanedanlığı’nı fethetmek için doğuya gitmesinde kardeşi Kral Wu’ya yardımcı oldu.

Dük Zhou’nun büyük yardımı ile, Kral Wu Shang Hanedanı’nı yendi. Kral Wu, Shang Hanedanı’na bağlı soylu aileleri teselli etmek için Dük Zhou’nun “Konumlarını değiştirme ve öldürmeme” tavsiyelerine uydu ve merhametli bir politika izledi. Shang sakinlerini ve soylularını serbest bıraktı ve aç insanlara yardım için tahıl ambarlarını açtı.

Ayrıca “Örnek erdem ve ihtiyati ceza” ile “Erdeme saygı ve halkı korumak” üzerine ayin ve müzikler tanıttı. Bu sayede, Zhou Hanedanı politika ve yönetimi şeffaflaştı ve iyileşti. Onun önerileri daha sonraki politikacılar için örnek oldu.

Kral Wu öldükten sonra, oğlu ve veliaht Kral Cheng, Zhou Hanedanı’nın başına geçti. Kral Cheng, çok genç olduğu için, Dük Zhou 6 yıl boyunca Zhou’yu yönetti. Kral Cheng büyüdüğü zaman Dük Zhou iktidarı ona devretti. Ona rahatlığa, eğlenceye, oyunlara ve avcılığa alışmaması yönünde tavsiyede bulundu.

Dük Zhou, yetenekli ve erdemli insanları işe alma konusunda kendisinden sonraki politikacılara örnek oldu. Dük Zhou bilge kişi ile tanışmak için her türlü işini erteler ve bilge kişiye öncelik verirdi. Yetenekli bir insan geldiğinde ve bir milletin nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda önerileri olduğunu söylediğinde her işini (mesela yemek yemeyi, saç yıkamayı) bırakır ve bu insanı dinlerdi.

Dük Zhou, ömrünün son yıllarında bile ayin ve müzik tanıtımı yapıyor ve çeşitli kurumları ve kanunları geliştirmeye çalışıyordu. Bireyin günlük davranışlarından ulusal politikalara kadar ayrıntılı şartların oluşturulduğu kapsamlı bir dizi Zhou yöntemi geliştirdi. Ayrıca bu yöntem patrik sistemi, paket sistemi ve önemli ulusal ilişkiler gibi yasal kurumları da içeriyordu. Kişinin düğün ve cenaze, törenler ve kurban faaliyetleri vb mikro konuları da içeriyordu.

Daha sonra, Konfüçyüs alimleri Zhou yöntemlerini özel bir kitapta derledi. Yaklaşık iki bin yıl boyunca, Zhou’nun yardımseverlik, doğruluk, dürüstlük, bilgelik ve güven merkezli yöntemleri Çin halkı için ahlaki davranış normları oluşturdu.

Dük Zhou tarafından tanıtılan Zhou yöntemleri nesilden nesile miras kaldı ve Çin halkı üzerinde hala önemli etkiye sahip özellikle evlilik kurumu Çin kültürü hazinesi olarak kabul edildi.

Shang Hanedanı’ndan sonra gelen Zhou Hanedanı (M.Ö. 1122 – 221) Çin tarihinin en uzun süren hanedanı oldu ve Qin Hanedanı’na geçene kadar 900 yıl devam etti.

Çinli tarihçiler, Zhou Hanedanı’nı M.Ö 770 yılına göre Batı Zhou ve Doğu Zhou olarak iki döneme ayırdı. Ancak, Çin tarihine büyük katkılarından dolayı en çok tanınanlar Batı Zhou döneminden Kral Wen, Kral Wu, Jiang Ziya ve Dük Zhou’dur.

Zhou Hanedanlığı, geleneksel Çin kültürünün en parlak dönemiydi. Çin’de gelecek nesilleri derinden etkileyen Konfüçyüs ve Taoizm gibi Çin ahlak ve felsefi sistemleri bu dönemde gelişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.