Dünya Falun Dafa Günü 13 Mayıs’ta Kutlandı

Falun Gong uygulayıcıları 10 Mayıs 2014 tarihinde , Central Park , New York'ta meditasyon yaparken (Fotoğraf: Dai Bing /Epoch Times)
Falun Gong uygulayıcıları 10 Mayıs 2014 tarihinde Central Park, New York’ta meditasyon yaparken (Fotoğraf: Dai Bing /Epoch Times)

13 Mayıs Dünya Falun Dafa Günü, 5000 yıllık medeniyet değerleri “Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü”nün kutlandığı önemli bir gündür. Takvimleri işaretleyin ve Çin tarihinin sayısız efsanevi insanlarına ve tüm dünyada milyonlara ilham kaynağı olan bu antik bilgeliğe dalmak için kendinize fırsat verin.

Hayat Tarzı

Birçok batılı insan Falun Dafa’nın (aynı zamanda Falun Gong olarak da bilinir) bir din veya inanç türü olduğunu düşünür. Ancak eski Çin medeniyetinde bu tarz kişisel gelişim uygulamaları çok yaygındı ve tüm toplum tarafından uygulanırdı. Bir grup insan tarafından uygulanan dinin ötesine giderek, bütün bir medeniyet tarafından benimsenen bir yaşam biçimi oldu.

Bir arkadaşım geçenlerde Rönesans’tan sonra, Batılıların Tanrı’dan kendilerini ayırdığını söyledi, “tanrı ile kendi ilişkime” göz attım ve genelde ayrı olduğunu gördüm. Öte yandan, Doğu felsefesi insan içine odaklanır ve dolayısıyla “Buda benim içimdedir.”

Çin geleneği spritüel içsel disipline önem verir, içselleştirerek tanrıya saygı gösterir ve bunu günlük hayatına taşır. Bu maneviyat her kesimden insan için geçerliydi, yani sadece rahipler için değil, doktorlar, çiftçiler, hukukçular vs için de geçerliydi.

Ayrıca Falun Dafa da bu manevi geleneği devam ettiriyor. Bu disiplinin temelinde, evrenin en yüksek standartları olan “Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü”yü özümsemek yatıyor.

Uygulayıcılar toplumda anne-baba, çocuk, işadamı veya topluluk üyesi gibi farklı rolleri oynarken, bu prensipleri yerine getirirler. Bu gerçekten hayatlarının her yönüne nüfus eden, bir yaşam yoludur.

Tayvan’da Çin karakterleri ile “Falun Dafa” yazan uygulayıcılar (Minghui.org)
Tayvan’da Çin karakterleri ile “Falun Dafa” yazan uygulayıcılar (Minghui.org)

Haysiyetin gücü

Ne servet ve şeref ona zarar verebilir, ne yoksulluk ne tevazu onu ilkesinden saptırır, ne tehditler ne de güç ona boyun eğdirir.” Bu Çinliler için eski zamanlardan beri süregelen standarttı.

Ancak, Komünist egemenliği altında, Tiananmen katliamından ve uzun yıllar acımasız siyasi kampanyadan geçmiş çağdaş Çin halkı bugün komünist ideoloji ile aşılanan farklı bir bakış açısına sahip: “İnsanlar zenginlik peşinde ölür ve kuşlar yiyecek peşinde ölür.” Çinlilerin bir zamanlar gurur duydukları kültürel kökleri kopmuştur. Servet yapmak herkes için hayatın hedefi haline gelmiştir.

Falun Gong uygulayıcıları Temmuz 1999 yılında zulüm görmeye başlayınca, inançlarını terk etmek veya haysiyetin arkasında durmak arasında bir seçim yapmak zorunda kaldılar.

İşkence, hapis, emeklilik haklarının iptali, iş kaybı ve halk arasında aşağılanmaya rağmen inançlarının arkasında durdular. 15 yıl boyunca dayandılar ve daha fazla Çinlinin haysiyetin değerini ve merhameti anlamalarında ve iyi şeye inanmalarında yardımcı oldular.

5 kıtada 70 ülkede milyonlarca insan Falun Dafayı uyguluyor. Falun Dafa öğretileri 30’dan fazla dilde yayınlanmıştır. Bu antik bilgelik ile modern kültürleri birleştiren bu uygulama tüm dünyanın dört bir yanında sesini duyurmuştur.

Kutlamaya Layık Değerler

Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü kutlamaya layık değerlerdir. Dünyada bu değerlerin açılımını görmek bir ayrıcalıktır. 2014 Dünya Falun Dafa Gününü kutlamak için tr.clearharmony.org websitesini ziyaret ederek hayatın her kesiminden makale ve sanat eserlerini görebilirsiniz.

Haberi hazırlayan: Bruce Cole

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.