Dünya Falun Dafa Günü New York’ta Kutlandı

Falun Dafa’nın kurucusu Li Hongzhi, New York'ta 8.000'den fazla uygulayıcıya hitaben konuştu. (Foto: Larry Dye, Epoch Times)
Falun Dafa’nın kurucusu Li Hongzhi, New York’ta 8.000’den fazla uygulayıcıya hitaben konuştu. (Foto: Larry Dye, Epoch Times)

“Dünya Falun Dafa günü” sebebiyle 50 ülkeden 8.000 Falun Dafa uygulayıcısı 13 Mayıs tarihinde New York’ta bir araya geldi. Uygulayıcılar hem Falun Dafa gününü kutladılar hem de deneyim paylaşım konferansına katıldılar.

Dünya Falun Dafa günü 2000 yılından bu yana kutlanmaktadır. Üstat Li Hongzhi ilk kez 13 Mayıs 1992’de Çin’in kuzeyinde Changchun şehrinde Falun Dafa’yı halka tanıtmıştır. Bu sebeple Falun Dafa günü her yıl 13 Mayıs’ta kutlanmaktadır.

1505131735591973_pt_8

Falun Dafa aynı zamanda Falun Gong olarak da bilinmektedir, beden ve zihin gelişimine yönelik bir qigong uygulamasıdır. Evrenin doğruluk, merhamet, hoşgörü ilkelerini ve beş takımdan oluşan kolay egzersizlerini günlük yaşamla birleştirir.

Falun Dafa Çin’de çok popüler olmuş ve çok hızlı bir şekilde yayılmıştır. Çünkü bu uygulamanın vücut ve zihin sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Çin’den sonra tüm dünyaya yayılmıştır.

1999 yılında Çin’deki uygulayıcı sayısı 100 milyona ulaşınca devlet bunu bir tehdit olarak görmeye başladı. Bu rakam Komünist Parti kayıtlı üye sayısının çok üzerindeydi. Çin eski devlet başkanı Jiang Zemin bir gecede bu hareketi devlet düşmanı ilan etti. O günden beri Falun Gong uygulayıcıları devlet tarafından işkence görmektedir. Uluslararası insan hakları avukatlarının yaptığı araştırmaya göre, onbinlerce suçsuz Falun Gong uygulayıcısı işkence sonucu ölmüştür.

1505131117472100_pt_8
1.000’den fazla Falun Dafa uygulayıcısı Brooklyn Köprüsünü geçerken (Fotoğraf: Epoch Times)

Üstat Li Hongzhi, konferansta bir konuşma yaptı, dinleyicilerin sorularını yanıtladı. Konuşmasında Çin’deki zulmü dünya kamuoyuna duyurmak ve insanları bilgilendirmek gerektiğini vurguladı.

Li Honghzhi’nin konuşmasının ardından uygulayıcılar kendi deneyimlerini paylaştılar. Uygulayıcılar, Falun Dafa’nın “doğruluk, merhamet, hoşgörü” ilkelerini uygulayarak günlük hayatlarının nasıl değiştiğini ve hangi tecrübeleri edindiklerini anlattılar.

Üstat Li’ye göre doğruluk, merhamet, hoşgörü prensipleri evrenin en temel ilkeleridir. Bir insan günlük hayatında düşünürken veya birşey yaparken bu ilkeler doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. Bu sayede yaratılışın ve hayatın daha derin anlamına ulaşmak mümkün.

Hudson nehrinde Çince devasa  Doğruluk, Merhamet, Hosgörü yazısı (Fotoğraf: Epoch Times)
Hudson nehrinde Çince devasa Doğruluk, Merhamet, Hosgörü yazısı (Fotoğraf: Epoch Times)

Konferans haftasında New York’ta birçok aktivite düzenlendi. Avrupa ve Asya’dan 1000 katılımcı, Çin’deki Falun Gong uygulayıcılarına yönelik zulmü kınamak için Brooklyn Köprüsünde bir yürüyüş düzenledi.

Tayvanlı uygulayıcılar Birleşmiş Milletler binası karşısında, Hudson nehri çevresinde Zhen, Shan, Ren  yani “Doğruluk, Merhamet, Hoşgörü” anlamına gelen insanlardan oluşan Çince dev bir yazı çizdiler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.