Dünya Kalp Günü Kutlandı

sağlık için, hareket edin

Dünyada her yıl meydana gelen ölümlerin yüzde 6’sı hareketsizlikten kaynaklanıyor.

Dünya Kalp Federasyonu tarafından Bursa’da Dünya Kalp Günü kutlandı. ‘Tek dünya, tek ev, tek yürek’ temasıyla Türk Kardiyoloji Derneği ve Dünya Kalp Federasyonu’nca dünyanın her yerinde faaliyetler düzenleniyor. Dünya Kalp Günü’nde, kalp sağlığının önemini vurgulamak için Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde panel düzenlendi. Kardiyoloji bölümü hekimleri, panelde hastalar ve hastane personeli ile bir araya gelerek Dünya Kalp Günü aracılığıyla kalp sağlığının önemini vurguladı.

Altın tavsiyelerde bulunan uzmanlar, hareket etmenin insan hayatındaki önemini vurguladı. Uzmanlar, “Hareket edin. Her yıl dünyada yaşanan ölümlerin yüzde 6’sı hareketsizlikten kaynaklanıyor. Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük oranda artırıyor. Haftada 5 kez 30 dakika süreyle yapılan orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltıyor. Kalbe iyi gelen besinler tüketin. Günümüzde giderek daha fazla insan, şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tüketiyor. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, dünyada önde gelen 10 ölüm sebebinden 4’ü ile doğrudan bağlantılı. Meyve ve sebzeler açısından zengin olan kalp sağlığı dostu bir beslenme şekli, kalp hastalığı ve inmeden korunmaya yardımcı oluyor” dediler.

Uzmanlar, sigara konusunda da önemli tavsiyelerde bulundu. Tütün içen her 2 kişiden birinin tütünle ilişkili hastalıklar dolayısıyla öldüğünü belirten uzmanlar, “Günümüzde sigara içen çocukların ve gençlerin sayısı ne yazık ki giderek artıyor. Her yıl aralarında çocukların da bulunduğu 600 binden fazla insan, tütün kullanmadıkları halde pasif içicilik nedeniyle yaşamlarını kaybediyor. Sigarayı bırakmak ve sigara dumanına pasif maruziyetten korunmak, kalp hastalığı ve inme riskini azaltıyor. Kan değerlerinizi ve kilonuzu öğrenin. Dünyanın neresinde olursanız olun önerileri uygulamanız halinde, hem kendinizin hem de ailenizin kalp hastalığı ve inme yükünü hafifletebilirsiniz. Ancak düzenli sağlık kontrollerinden geçmek, en az bu adımlar kadar önemli” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.