Dünya Kupası siyah adama yaramadı

JOHANNESBURGGüney Afrikalı seyyar satıcıların yıllardır hayalleri kurdukları Dünya Kupası umutları bir anda yerini hüsrana bıraktı. Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) milyarlarca dolara yapılan dev stadyumların etrafında satışlar için sadece sponsor firmalara izin verecek.

Eekmeğini tezgahlardan çıkaran on binlerce fakir Afrikalı için ise Kupa artık hiçbir anlam ifade etmiyor.

450 milyon dolar harcanan Durban şehrindeki stadyuma ırkçılık karşıtı mücadelesiyle tanınan siyahların kahramanlarından Moses Mabhida’nın isminin verilmesi Kupa’dan gelir elde edemeyecek fakir Afrikalıları kızdırdı. BBC’ye konuşan Johannes Mzimela isimli dondurma satan seyyar satıcı, “Hem bizi stadyumlardan uzaklaştırarak fakirlere zulmediyorsunuz, hem de bizim için hayatını veren kahramanımızın ismini stadyuma veriyorsunuz. Buraya bize zulmeden zalim bir adamın ismini verseniz daha iyi olurdu.” dedi. 13 kişilik aileyi geçindiren Mzimela üzüntüsünü, “Dünya Kupası’nın Afrika’ya geleceğini duyunca çok ümitlenmiştik. Şimdi stadyumlara yaklaştırılmıyoruz. Yüzlerce hayalimiz suya düştü. Yıllardır kazandığımızı bir ayda kazanacaktık. Kupa bizim için artık hiçbir şey ifade etmiyor.” cümleleriyle ifade etti.

2010 Dünya Kupası’nda stadyumların etrafında satış yapmak isteyen yerli firmalar ise lisans için yüksek miktarda ücret ödemek zorunda. FIFA, ev sahibi ülkelere, Dünya Kupası’nın oynanacağı yerleşim yerlerinde sadece kendi sponsorlarının, ticari ortaklarının reklamını yapma, ürünlerini satma konusunda şart koşuyor.

Dünya kupasından hiçbir gelir elde edemedikleri gibi maçlar boyunca işlerini de kaybedecek birçok satıcı, Kupa’nın kendilerine acıdan başka bir şey getirmediğini, en azından polisin ve zabıtanın baskısından kurtulmak için de turnuvanın biteceği günü sabırsızlıkla beklediklerini açıklıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.