Dünyanın En Büyük Roketi ‘Gizli’ Yükü İle Fırlatıldı

Gizli bir görev için hazırlanmış savunma uydusunu taşıyan 71 metrelik dünyanın en büyük roketi Delta IV, ABD’nin California eyaletindeki West Coast üssünden fırlatıldı.

Lockheed Martin ve Boeing firmalarından oluşan Birleşik Fırlatma İttifakı (ULA), roketin başarılı bir şekilde uzaya gönderildiğini duyurdu. ULA sözcüsü Michael J. Rein, roketin rotasına girebilecek bir cisme çarpmaması için fırlatma işleminin 2 dakika geriye alındığını söyledi.

Ulusal Keşif Ofisi (NRO)’ya ait olduğu belirtilen gizli uydu hakkında ise bilgi verilmedi. Amerikan Savunma Bakanlığı, Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA)’ya bağlı bir devlet kurumu olan NRO, gözetleme ve keşif görevlerinde kullanılan ileri teknoloji ürünü casus uydular geliştiriyor.

Yaklaşık 1 milyon kilogramlık itme gücüne sahip olan 71,63 metre yüksekliğindeki Delta IV, biri merkezdeki çekirdek itici olmak üzere toplam 15,24 metre genişliğindeki 3 iticiden oluşuyor. ULA yetkilileri, fırlatmadan önce yaptıkları açıklamada, Delta IV’ün son yolculuğunun, ağır roketleri uzaya göndermede bir dönüm noktası olacağını bildirmişti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.