Dünyanın En Görkemli 14 Şatosu

Rüya gibi görkemli şatoları görmek isterseniz, Almanya’da aradığınızı tam olarak bulacaksınız. Hepsi olmasa da dünyanın en harika şatolarını burada ziyaret edebilirsiniz. İşte dünya harikalarından bazı örnekler, yüzyıllardır süregelen ilham verici hikayeleri ile birlikte…

1. Bran Şatosu – Romanya

Bran Şatosu
Bran Şatosu, Romanya

Romanya’da bulunan bu şato 1211 yılında yapılan gerçek Dracula şatosudur. Dağların üzerinde uzanan bu kale uzun bir zaman boyunca Transylvania’dan Wallachia’ya geçişte gümrük kapısı görevi görmüştür, aynı zamanda kale Osmanlı İmparatorluğu’ndan korunmak için kullanılmıştır. Brahm Stokers romanının efsane karakteri Vlad Tepes Osmanlı’nın Romanya’yı işgali sırasında bu kalede 2 gün kalmıştır.

2. Neuse Schloss Herrenchiemsee— Almanya

Herrenchiemsee bahçesinde yer alan görkemli heykellerden biri
Herrenchiemsee bahçesinde yer alan görkemli heykellerden biri

Bavyera Krallığı döneminin en büyük şatosu olmuştur.  Bu şatoda bir zamanlar, mutfakta kralın yemek odasındaki masasına kadar uzanan bir yürüyen merdiven bulunmaktaydı. Bu sayede Kral yemek ile meşgulken yemekler masaya gelmeye devam ediyordu ve boş tabaklar aynı zamanda yürüyen merdiven vasıtası ile mutfağa tekrar geri dönüyordu.

3. Heidelberg Kalesi – Almanya

Heidelberg Kalesi, Almanya
Heidelberg Kalesi, Almanya

Heidelberg bugün dev bir harabedir, ama bu halinde bile ayrı bir güzellik yatıyor. Bu kale iki kere yıldırım felaketi ile yüzleşmiştir: birincisi 1537 yılında ve diğeri 1764 yılında olmuştur. Özellikle ikincisi ağır hasar vermiştir.

4. Anif Schloss—Avusturya

Anif Schloss, Avusturya
Anif Schloss, Avusturya

Ünlü Roger ve Hammerstein’in yazdığı ve Julie Andrews’in oynadığı ‘Sound of Music’ filmi Avusturya’daki bu kalede filme alınmıştır. Kale filmin dokusu ve filmin geçtiği dönemi çok iyi yansıtmaktadır.

5. Versay Sarayı –  Fransa

Versay Sarayı
Versay Sarayı

Kral XIV. Louise ve “Ekmek yoksa pasta yesinler” diyen Prenses Marie Antoinette birlikte bu sarayda yaşamıştır. Kral Louise Fransız balesinde ‘Çevik Dansçı’ olarak tanınır, Apollo rolününde oynamıştır ve birçok gösteride yer almıştır. 18 yıl boyunca baleye devam etmiştir.

6- Dunluce – Irlanda

Dunlece Kalesi, İrlanda
Dunlece Kalesi, İrlanda

Dunluce Şatosu İrlanda’nın kıyısındaki uçurumların üzerine yapılmıştır.  ‘Tristan ve Isolde’ hikayesindeki İrlanda kralının sarayıdır. Ayrıca söylentilere göre ‘Narnia Günlükleri’ fantastik roman serisine ilham vermiştir.

7. Hluboka Nad Vltavou—Çek Cumhuriyeti

Hluboka Nad Vltavou, Çek Cumhuriyeti
Hluboka Nad Vltavou, Çek Cumhuriyeti

Benzeri görülmemiş bu kale en favorilerden biridir. Kale aynı zamanda windsor tarzında bir şatoyu da barındırmaktadır. Şato halka açıktır. Bu kaleye gittiğinizde kendinizi bir prenses olarak, uzun kale burçlarının arasında oturduğunuzu, pencerede otururken aşağı çiçek yapraklarını attığınızı ya da kötü cadı tarafından yakalandığınızı hayal ederek bir masalda yaşayabilirsiniz.

8. Dunseverick Kalesi – İrlanda

Dunseverick Kalesi, İrlanda
Dunseverick Kalesi, İrlanda

Bu kale İskoçlar, İngilizler, İrlandalılar ve Fransızlar tarafından kuşatılmıştır. Görünen o ki herkes bu kalenin bir parçasını almak istemiş…  Dunseverick bu bölgedeki, orta çağdan kalma korunmuş en iyi kale durumundadır.

9. Boldt Şatosu – Amerika Birleşik Devletleri

Boldt Şatosu, New York
Boldt Şatosu, New York

Boldt şatosu New York eyaleti kuzey kıyılarında bulunan Heart adasında yer almaktadır. Halka açık olan bu şatoya, feribot ile ulaşmak mümkün.

10. Chillon Şatosu  – İsviçre

Chillon Şatosu, İsviçre
Chillon Şatosu, İsviçre

İsviçre’de en çok ziyaret edilen şatolardan biridir ve halkın kullanımına açıktır. Kalede birçok koridor bulunmaktadır. Bazıları oldukça dar olup, bir insan bedeni büyüklüğündedir. Eğer kapalı alan fobiniz varsa bu koridorlara girmemeniz tavsiye edilir.

11. Warwick Kalesi – İngiltere

Warwick Kalesi, İngiltere
Warwick Kalesi, İngiltere

William the Conqueror, bu kaleyi 1068 yılında Warwickshire şehrinde yaptırdı. Avon nehrinin kıyı şeridinde bulunmaktadır. Avlusunda kel kartal ve diğer kartal familyasından olan kuşların gösterileri düzenlenmektedir.

12. Matsumoto Şatosu – Japonya

Masumoto Şatosu, Japonya
Masumoto Şatosu, Japonya

Japonya’nın en eski şatosudur. Dış cephesi siyah çehreli olduğundan dolayı ‘Karganın şatosu’ olarak da bilinir. 16. Yüzyılda inşaa edilen şato 400 yaşındadır. Aynı zamanda Japon mimarisinin değerli mücevheri gibidir.

13. Burg Eltz—Almanya

Burg Eltz, Almanya
Burg Eltz, Almanya

Ren nehri yakınında bir tepede çam ormanlarının içine özenle kurulmuş bir şatodur. Kaleye ulaşmak için ormanın içinden geçmeniz gerekmektedir ve büyüleyen ağaç dallarının arsından yavaş yavaş kendini belli etmeye başlayacaktır. Daha çok bir peri masalı içinde olduğunuzu hayal edebilirsiniz. Bu ortaçağ şatosu Eltz ailesinin 3 farklı kuşağına ev sahipliği yapmıştır: Kempenich (Altın Arslan’ın Evi), Rubenach ( Gümüş Arslan’ın evi) ve Buffalo Hornsso evi. 3 ayrı konak halinde olan bu kale tek bir çatı altında birleştirilmiştir.

14. Neuschwanstein Şatosu—Bavyera Almanya

Neuschwanstein Şatosu, Almanya
Neuschwanstein Şatosu, Almanya

En iyisini en sona saklamak her zaman iyidir! Neuschwanstein, 1886 yılında 2. Ludwig tarafından Bavyera’da bulunan bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Dünyada en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan bu şato, Disney Land’da bulunan ‘Güzel ve Çirkin’ şatosunun yapımına ilham vermiştir. Chitty Chitty Bang Bang gibi birçok filme ev sahipliği yapmıştır.

Yazan: Keejaa Ramgotra, Epoch Times

İngilizce Makale

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.